V Česku se rozhodne o třetí dávce očkování. Roman Prymula upřesnil, u koho může po aplikaci hrozit riziko

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2021

Do konce srpna by se mělo rozhodnout o tom, zda bude u některých lidí potřeba třetí dávka očkování proti koronaviru. Ta by měla fungovat jako »posílení« předchozích dvou aplikací vakcíny. "Rizik není mnoho. Vzniká snad jedině v případě, že by se aplikovalo u osob, které předtím prodělaly onemocnění a pak měly aplikované dvě dávky - tam by mohly být reakce častější," řekl epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) požádal trojici institucí - Českou vakcinologickou společnost, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Centrální řídící tým – klinickou skupinu (KS COVID) o odborné stanovisko týkající se třetí dávky očkování. Stranou by neměla zůstat ani poradní skupina MeSES v čele s infektologem Petrem Smejkalem.

"Zatím nejsou relevantní data a klinické studie, kdy přijít s třetí dávkou. Myslím si, že to nebude dříve než po roce od druhé dávky. Podle informací, které máme, se zdá, že prioritně bude nutné přeočkovat chronické pacienty a seniory, u kterých možná imunita nedrží tak dlouho," vyjádřil se Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že odborníci v zahraničí se shodují minimálně na roce a půl od aplikování druhé dávky.

Podle uznávaného epidemiologa Romana Prymuly (57) jsou rizika ve spojení s třetí dávkou minimální. "Rizik není mnoho. Vzniká snad jedině v případě, že by se aplikovalo u osob, které předtím prodělaly onemocnění a pak měly aplikované dvě dávky - tam by mohly být reakce častější. Spíše je to o tom, že třetí dávka by měla být podána všude tam, kde imunitní systém slábne. To znamená u starších lidí a u osob, které mají různé deficity," sdělil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že sám je pro třetí dávku za určitých podmínek.

"Myslím si, že podle dat, které jsou dostupná z Izraele, je to namístě. Zatím nejsem názoru, že by to bylo nutné u celé populace plošně, ale u osob s defekty imunity samozřejmě ano. Ale ještě bych počkal na výsledky velké britské studie, které by měly být k dispozici někdy na přelomu srpna a září," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Prvním, kdo už začal s »přeočkováním« třetí dávkou vakcín, je právě Izrael. Hlavním důvodem byl nárůst nakažených v zemi. »Posilující« dávku tam dostávají senioři nad 60 let, kteří mají rozestup mezi druhou a třetí dávkou pět měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.