V dětství trpěla obezitou, v pubertě si prošla anorexií. Žena na sobě zamakala a dnes jí říkají Fitness Barbie

Finka Lola Pahkinamaki se změnila k nepoznání
Finka Lola Pahkinamaki se změnila k nepoznání
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2021

Dnešní doba vytváří nepřirozený tlak na to, jak by měl člověk vypadat. Pro některé může boj s váhou znamenat velký stres, vyrovnat se nastaveným parametrům »dokonalé« krásy není snadné. Někdy ale může přejít jeden extrém do druhého, což je případ Finky Loly Pahkinamaki. Snahy zhubnout u ní vedly k anorexii. Přesto se z poruch příjmu potravy (PPP) dostala a nyní se živí jako fitness koučka a udržuje si štíhlou figuru, jíž se chlubí na sociálních sítích.

Problémy s váhou se začaly projevovat už v dětství, kdy rodačka z finského Turku nedodržovala žádné zásady stravování a zkrátka jedla, na co měla zrovna chuť. Ve dvanácti letech se dostala na váhu 80 kilo, což znamenalo při její výšce 158 centimetrů obezitu 1. stupně. Stres z posměchu a šikany zajídala, a tak kila nadále přibývala. Problém výrazně zhoršoval také alkohol v rodině, otec s matkou totiž pili.

"Roky jsem svoje tělo mučila a dovolila jsem ostatním, abych měla pocit, že jsem kvůli svému vzhledu bezcenná. Má výchova byla hodně složitá, neměla jsem podporu rodiny. Pocity osamělosti jsem jako dítě zkrátka řešila jídlem s vysokým obsahem cukru. Děda měl neustále negativní komentáře k mojí váze a ve škole jsem kvůli ní byla terčem šikany," přiznala Lola Pahkinamaki, jak uvedl britský deník Daily Mail.

Zlom přišel v pubertě, když se rozhodla vše řešit omezením jídla. Postupně si z denního příjmu ubírala, až zůstala pouze na jednom jablku. Přitom ale ještě několik hodin strávila cvičením, aby se potrestala za kila navíc.

"I když jsem shodila, pro dědu to nebylo dost, a tak jsem se začala bát jíst. Zhubla jsem na 37 kilo a byla jsem tak vychrtlá, že jsem cítila, jak mi trčí žebra a kosti," řekla otevřeně. V 18 letech byla kvůli anorexii hospitalizována v nemocnici, ale trvalo dlouhých deset let, než se jí podařilo nad démonem poruch příjmu potravy získat kontrolu a porazit ho. Stala se z ní dokonce fitness trenérka a už sedmým rokem vede také svůj blog.

"Jedna z nejpodstatnějších věcí, které mi pomohly k uzdravení, bylo přijetí sebe sama. Nejdůležitější je pro mě zdraví a to, že vedu své tělo tím správným způsobem. Už se netrestám extrémním cvičením. Přes týden se snažím být v jídle rozumná a o víkendech si dopřeju »cheat days«. Nechci žít život bez jídel, které miluju… pizzu nebo třeba čokoládu," dodala Lola Pahkinamaki, která si díky svému novému vzhledu získala přezdívku Fitness Barbie a na Instagramu ukazuje pevné břišní svaly a štíhlou postavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.