V moci úplňku: Psychiatr Jan Cimický popsal, jak nás ovlivňuje Měsíc. Jsme naprogramovaní, říká

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2020

V noci z úterý na středu zažijeme prosincovou úplňkovou moc. Lidé od nepaměti věří, že jejich konání a psychickou pohodu ovlivňuje Měsíc a jeho fáze. Jsou to všechno jen pověry? "Jako lidi jsme zřejmě naprogramovaní na nějakou harmonii. A tyto jevy tu harmonii ovlivňují," říká v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický (72).

Tajemná moc Měsíce byla vědci dlouho zpochybňována. Experti stará pořekadla kolem novoluní či úplňku brali za pověry a babské povídačky. Jenže lékaři, kteří zkoumají vliv měsíčního světla na kvalitu spánku, připouští, že na starých legendách něco bude. Podobného názoru je také psychiatr Jan Cimický. 

 "Řada lidí si při úplňku stěžuje na poruchy spánku. To nemusí být jen tím, že by si to lidé vsugerovali. Že by se pak dočetli, že byl úplněk a spojí to s tím, že se jim špatně - či naopak výborně - spalo. My zjišťujeme, že fyzikální jevy na člověka působí. Od pradávna je známo, že na člověka působí množství světla, podobně na člověka působí intenzita větru, lidskou kondici významně ovlivňuje také atmosférický tlak. Kdysi jsme s Českým hydrometeorologickým ústavem v Ústí nad Labem prováděli takový výzkum a zjistili jsme, že ty vlivy u části populace jsou. Zejména u lidí, kteří jsou citlivější, hlavně u těch neurastenických typů. Podobný výzkum dělali, tuším, Španělé a zjistili, že i tam je výsledek stejný. Takže my jako lidi jsme zřejmě naprogramovaní na nějakou harmonii. Ta harmonie je těmi pravidelnými jevy v atmosféře pak nějak ovlivněna," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický.


Pokud vás zajímají archaické rady, tak se říká, že při úplňku by lidé neměli dělat závažná rozhodnutí. Neměli by se například podepisovat smlouvy a zásadní dokumenty. A také by se neměly probírat vážné věci s partnerem, jako jsou třeba přípravy svatby či rozvodu. Říká se, že Měsíc ovlivňuje bystrost a kvalitu lidského úsudku. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.