V neděli přibylo 300 případů covidu, o 29 víc než před týdnem

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 19. 9. 2022

V neděli v Česku přibylo 300 nově potvrzených případů covidu-19, to je o 29 víc než před týdnem. Počet lidí, kteří s nákazou skončili v nemocnici, klesl na 662, minulou neděli bylo hospitalizovaných 719. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání rostou s výjimkou uplynulé soboty zhruba dva týdny.

Vedle hospitalizovaných se snížil i počet pacientů s covidem ve vážném stavu, a to z 30 minulou neděli na současných 18.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, činí k dnešku 137. To je stejně jako o víkendu a bezmála o dvacet víc než před týdnem. Nejvyšší incidence je v Praze se 151 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 102 případy.

V neděli se o několik stovek snížil počet provedených testů. Laboratoře udělaly 1362 PCR a antigenních testů, před týdnem jich bylo skoro 1650.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno víc než 4,07 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je bezmála 322.000, v neděli jich testy odhalily 84. Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi 40.956 lidí s prokázaným covidem.

Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno zhruba 6,9 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou zhruba 232.000, tedy jen malá část těch, kteří na ni mají nárok. Uplynulý den si přišlo pro vakcínu 314 zájemců, čtyřikrát víc než minulou neděli.

Ministerstvo a odborníci apelují zvláště na seniory a vážně nemocné, aby se nechali s nástupem podzimu přeočkovat. Stát zatím nechystá kvůli šíření koronaviru jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Podle zástupců ministerstva zdravotnictví je situace zatím klidná a počet lidí s covidem v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče je stabilní. Výraznější zhoršení epidemiologické situace může nastat s příchodem chladnějšího počasí, tedy v říjnu a listopadu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.