V neděli přibylo v Česku 139 nakažených, téměř o 60 více než před týdnem

Testování na koronavirus - Ilustrační snímek
Testování na koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 6. 9. 2021

V neděli přibylo v Česku 139 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nedělní nárůst zhruba za dva měsíce. Před týdnem odhalily laboratoře o 58 nakažených méně. V mezitýdenním srovnání se nárůsty počtu nových případů zvyšují sedm dní v řadě. Reprodukční číslo nepatrně stouplo na 1,27. Nad hodnotou jedna, která je hranicí pro zrychlování epidemie, se drží 12 dní za sebou. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za celý minulý týden bylo v Česku 1745 nově potvrzených případů nákazy. Pouze v neděli byl denní nárůst menší než 200, poslední den v týdnu ale bývají přírůstky pravidelně nejnižší. O týden dříve odhalily laboratoře celkem 1307 nakažených.

Přestože podle několika ukazatelů epidemie v zemi zrychluje, počet hospitalizovaných s covidem-19 se za týden mírně snížil. V neděli bylo v nemocnicích 56 pacientů, o dva méně než v pondělí. V těžkém stavu bylo devět lidí, o jednoho méně než na začátku týdne.

V Česku připadá v průměru 16 nově odhalených případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Situace se ale výrazně liší v jednotlivých regionech. Nejhorší stav je v Karlovarském kraji, kde na 100.000 lidí připadá v uplynulém týdnu 32 nakažených. V Praze je incidenční číslo 27, v jižních Čechách 23. Jediným krajem, kde se incidence dostala pod deset, je Královéhradecký kraj. Na 100.000 obyvatel tam v posledních sedmi dnech připadá sedm případů nákazy.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 30.000 testů, přibližně o deset tisíc méně než před týdnem. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, podíl potvrzených případů vzrostl proti předchozí neděli z 0,1 na 0,28 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé s příznaky, podíl stoupl z 0,99 na 3,11 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se zvýšil z 0,54 na 0,83 procenta.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy koronaviru, odhalily laboratoře celkem 1,680.697 případů nemoci. Většina lidí se uzdravila. S koronavirem zemřelo 30.406 nakažených. V uplynulém týdnu zaznamenalo ministerstvo jednu oběť.

Zdravotníci v neděli aplikovali 3814 dávek vakcíny proti koronaviru. Je to nejnižší počet od 1. března letošního roku. Od prosincového začátku vakcinace bylo v Česku podáno zatím více než 11,5 milionu dávek. Ukončené očkování má téměř 5,8 milionu lidí, to je přibližně 54 procent celkové populace České republiky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli v České televizi řekl, že zrušit nošení roušek a další opatření pro hromadné akce bude možné, až se naočkuje asi 75 procent populace. Odhaduje, že by se toho mohlo dosáhnout do konce podzimu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.