V neděli přibylo 75 případů covidu, nejméně od začátku prázdnin. Situaci, kde nejčastěji hrozí nákaza, zhodnotil epidemiolog

Léčba covid - Ilustrační snímek
Léčba covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2021

V neděli přibylo v Česku 75 potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst od začátku prázdnin a zároveň pokles o pět nakažených proti předchozí neděli. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, mírně stouplo na 0,93. Počet nově nakažených na 100.000 lidí za týden je nadále na 11. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil, kde se v současnosti lidé nejčastěji nakazí.

V nemocnicích bylo k neděli s koronavirem 41 lidí, o čtyři méně než v sobotu. Od začátku týdne se počet hospitalizovaných snížil o 15. V těžkém stavu je osm pacientů.

Laboratoře odhalily v uplynulém týdnu v Česku dohromady 1185 nakažených. V mezitýdenním srovnání tak nákaza zpomalila. O týden dříve bylo případů 1339. Za minulý týden také podle statistik ministerstva s covidem-19 v zemi nikdo nezemřel. Poslední oběť zaznamenali lékaři 21. července.

Reprodukční číslo se 15 dní drží pod hranicí 1,0. Pokud je nižší než jedna, znamená to, že epidemie zpomaluje. Zhruba v polovině července se přitom pohybovalo i nad úrovní 1,4, příčinou byla podle odborníků nakažlivější koronavirová mutace delta.

Přesto, že trend má klesající hodnotu, jsou stále místa, kde riziko přenosu hrozí. "V současnosti to jsou noční a taneční kluby. Ale zdá se, že opatření, která byla přijata, zabírají a jsou schopna omezovat riziko nákazy v těchto zařízeních. Jsou poměrně přísná opatření v restauračních zařízeních. Myslím si, že riziko nákazy je v tuto chvíli pod kontrolou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Epidemická situace se liší v jednotlivých regionech. Nejhůře je na tom Plzeňský kraj, kde připadá na uplynulých sedm dní 31 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Praha s incidencí 21 a Pardubický kraj se 14 případy na 100.000 obyvatel v posledním týdnu. Relativně nejlépe na tom naopak je Olomoucký kraj, kde je evidují tři nakažené na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní.

Laboratoře v neděli provedly přibližně 61.000 testů, asi o 8000 méně než o týden dříve. U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - klesl podíl pozitivních oproti minulému týdnu na 0,04 procenta z 0,07. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testování například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních zvýšil na 0,32 procenta z 0,17. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, stoupl z 0,73 na 0,99 procenta.

Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, se podle statistik prokazatelně nakazilo koronavirem 1,673.769 lidí. Většina se vyléčila, 30.374 lidí s potvrzeným koronavirem zemřelo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.