V neděli testy odhalily přes 3100 nových případů covidu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2020

V neděli přibylo v Česku 3104 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 1500 méně než v sobotu. Aktuálně nemocných je 59.920. Počet úmrtí lidí s koronavirem v neděli stoupl o 22 případů na celkových 987 od začátku epidemie. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od 1. března, kde se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo přes 117.000 lidí, necelá polovina z nich se už uzdravila. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko v pátek, kdy přibylo 8615 nakažených. Víkendový rekord drží sobota uplynulého víkendu, kdy do statistik přibylo 4636 nových případů covidu.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo je úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů resortu zdravotnictví 2106 lidí s koronavirem, stav 438 z nich hodnotí lékaři jako těžký. Od začátku října vzrostl počet hospitalizovaných přibližně na dvojnásobek.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku, kde na 100.000 obyvatel připadá téměř 560 nakažených za posledních sedm dní. Následuje Liberecko se 425, Náchodsko se 411 a Příbramsko se 407 případy na 100.000 obyvatel za týden.

Kvůli šíření nemoci se s platností ode dneška zpřísňují protiepidemická opatření. Na dva týdny zůstanou zavřené památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku.

Z kulturních institucí musejí ode dneška zůstat zavřené také galerie a muzea, lidé nemůžou navštívit ani hrady, zámky nebo hvězdárny. Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté a také kongresy a veletrhy. Účast na vnitřních náboženských akcích je omezena maximálně na deset lidí, dosud byl limit 100 účastníků.

Další zostřená opatření bude dnes schvalovat vláda. Platit by měla od středy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.