V některých přírodních koupalištích hrozí sinice a bakterie. Meteoroložka vysvětlila, co mohou způsobit

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2021

Letní počasí láká k vodě. Ale někteří se chtějí vyhnout přeplněným koupalištím, a tak vyhledávají možnosti osvěžit se v přírodě. Navštěvují české rybníky, jezera nebo přehrady s tím, že si mnohdy neuvědomují riziko spojené s kvalitou vody. Na tu sice pravidelně dohlíží odborníci z Krajských hygienických stanic, kteří vzorky podrobují přísnému testování, ale jsou místa, kde je koupání aktuálně zdravotním rizikem. "Pokud se voda více zředí, nárůst sinic a bakterií není tak rychlý jako když je počasí naopak suché. Většinou hrozí sinice a bakterie nejvíce až v druhé polovině léta," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Koupání v přírodních podmínkách může být alternativní variantou návštěvy placených koupališť, která jsou především v době horkých dnů plná. Navíc se právě při tropickém počasí tvoří fronty, kterým se chtějí někteří lidé raději rovnou vyhnout a zamířit k vodě v přírodě. Ceny koupališť se navíc při základním vstupném pohybují mezi 150 až téměř 200 korunami za osobu. "Během uplynulého víkendu s tropickým počasím byla fronta i na dvě hodiny. Hlavně přes poledne všichni chtěli dovnitř a nikdo neodcházel. K večeru už to bylo lepší. Kapacitu jsme měli 800 lidí," sdělila pro ŽivotvČesku.cz obsluha pokladny na pražském koupališti Petynka.

Odborníci však upozorňují na to, že i když většina přírodních koupališť v Česku splňuje podmínky pro bezpečné koupání, jsou také místa, kde by člověk mohl zbytečně riskovat zdravotní problémy. Ve vodě se totiž mohou vyskytovat ve vysokém množství nejčastěji sinice nebo řasy, které jsou jinak důležitou součástí vodního prostředí – pokud nedojde k jejich přemnožení. Zvýšené riziko komplikací vzniká především u těhotných žen, osob trpících alergiemi či kožními problémy a lidí s oslabeným imunitním systémem. To potvrzuje také Dagmar Honsová.

"Může dojít k popálení nebo třeba k ekzémům a dalším kožním problémům. Především u osob, které mají velmi citlivou pokožku a jsou citliví – ať už se jedná o malé děti nebo třeba atopiky," řekla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na výskyt nebezpečných organismů ve vodě mají vliv také vysoké teploty.

"Vysoké teploty mají rozhodně vliv, pokud stoupají přes 25 °C – čehož už jsme dosáhli. Ale co se počasí týče, vliv má také zda prší, nebo neprší. Pokud se voda více zředí, nárůst sinic a bakterií není tak rychlý jako když je počasí naopak suché. Většinou hrozí sinice a bakterie nejvíce až v druhé polovině léta. Tím, že máme za sebou poměrně studené jaro, jsou aktuální podmínky ještě dobré. Proto je kvalita vody na většině míst v Česku slušná," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.


Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je voda zcela nevhodná ke koupání celkem na čtyřech vodních plochách v republice. V rámci Jihočeského kraje se jedná o Staňkovský rybník, dvanáctý největší v Česku. Koupání se nedoporučuje také v rybníku Hejtman, který se nachází v Chlumu u Třeboně. Stejně tak přírodní koupaliště Chrastava spadá do kategorie míst nevhodných ke koupání - v přechozích letech mělo zhoršenou jakost vody, nyní se dostalo na nejhorší stupeň hodnocení. Jako poslední SZÚ nedoporučuje k vodním radovánkám přírodní koupací biotop (plaveckou část) v Prostřední Bečvě.

Naopak mezi bezpečné přírodní koupaliště patří například jezero Michal v Sokolově, Máchovo jezero – Staré splavy, Vodní nádrž Lipno – pláž Horní Planá, písník Mělice v Přelouči nebo rybník Sykovec či štěrkovna Hlučín.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.