V pátek epidemie koronaviru dál zrychlovala, přibylo přes 2300 nakažených

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 10. 9. 2022

V pátek epidemie koronaviru v Česku popáté v řadě zrychlila. Přibylo 2326 nově potvrzených případů nákazy, což bylo zhruba o čtvrtinu víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných je nadále v mezitýdenním srovnání nižší. V nemocnicích bylo k pátku 702 lidí s nemocí covid-19, tedy o 24 pacientů méně než před týdnem.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychloval i téměř celý minulý týden. Pouze v sobotu a neděli šíření nákazy nakrátko zpomalilo, ale v tomto týdnu od pondělí znovu epidemie vytrvale zrychluje.

Celý tento týden také rostou počty testovaných na koronavirus. V pátek bylo provedeno 5284 PCR testů a 3668 antigenních, což bylo dohromady o 15 procent více než před týdnem. Navzdory vyššímu množství testovaných se ale zvýšil i podíl odhalených případů nákazy na počtu provedených testů, a to ve všech kategoriích. V nejpočetnější kategorii testů - diagnostické, v níž jsou testováni lidé s příznaky nemoci, podíl pozitivních testů stoupl z 30,73 procenta za předchozí pátek na 32,13 procenta.

Stejně tak rostlo incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 116 případů, což bylo o čtyři více než v pátek a o 14 více než před týdnem. Nejvyšší je stále incidenční číslo v Královéhradeckém kraji se 142 případy a nejnižší v Karlovarském kraji s 96 případy.

Stále zatím pokračuje postupný pokles množství hospitalizovaných s covidem-19, který trvá už od začátku srpna. Rozdíl je už ale v mezitýdenním srovnání jen malý. K pátku bylo v nemocnicích 702 lidí, což je jen asi o tři procenta méně než před týdnem. Stoupl však počet vážně nemocných z 26 k předešlému pátku na současných 33.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno téměř 4,06 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je asi 315.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.905 lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní bylo úmrtí 47, což bylo o čtyři méně než v předchozím týdnu.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou zhruba 199.000. V pátek bylo očkováno 6140 lidí, což bylo asi o 1700 méně než před týdnem. Do Česka v tomto týdnu dorazily upravené vakcíny na nové varianty koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Nové vakcíny typu Comirnaty Original/Omicron BA.1 byly podle ministerstva zdravotnictví rozděleny do několika očkovacích míst a ostatní si ji mohou objednat u distributora. Kolik těchto míst je a které to jsou, úřad neuvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.