V pátek přibylo 4791 případů covidu, nejméně v pracovní den od 7. prosince

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Laboratoře v Česku v pátek odhalily 4791 nových případů koronaviru, nejméně v pracovní den od 7. prosince. V mezitýdenním srovnání bylo pozitivních téměř o tisícovku více, minulý pátek byl ale svátek. Oproti čtvrtku je denní nárůst nových případů nižší asi o 500. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl pod 6000, v pátek jich bylo v nemocnicích podle dat ministerstva 5861, asi o 400 méně než předchozí den. Nižší je i počet pacientů ve vážném stavu, v pátek jejich počet klesl na 1287.

V nemocnicích je s covidem nejméně lidí od poloviny února. V nemocnicích ale zůstává zhruba pětina pacientů i poté, co už jsou negativní a statistiky hospitalizací s covidem-19 je neuvádějí, takže počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou vyšší, ale i ty klesají. Ráno bylo v českých zdravotnických zařízeních volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. Pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2262 neobsazených postelí.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger /(za ANO) v pátek uvedl, že pozitivní vývoj epidemie v Česku pokračuje. Snižují se podle něj všechny ukazatele jako počty nových případů, relativní pozitivita testů nebo počet nových pacientů v nemocnicích. Podotkl ale, že jsou ještě významné krajové rozdíly. Některé regiony podle něj stagnují na rizikových číslech.

Nejhorší je podle aktuálních dat situace na Českolipsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 412 případů na 100.000 obyvatel. Následuje okres Žďár nad Sázavou v přepočtu se 407 nakaženými a Českobudějovicko se 405. Na Děčínsku, kde se vyskytla brazilská mutace a školy tam v pondělí na rozdíl od zbytku země neotevřou, je to 371 případů na 100.000 obyvatel za poslední týden.

S nákazou dosud v zemi zemřelo 27.734 lidí. Pomalu klesají také počty zemřelých. Denní ale zůstávají v trojciferných číslech. Ovšem zatímco v březnu denní počty zemřelých několikrát překročily 200, v dubnu se drží spíše lehce nad stovkou. Na pátek zatím připadá 52 úmrtí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Méně než sto zemřelých s covidem za den bylo naposledy 20. prosince.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,578 milionu případů covidu-19, přes 90 procent pozitivně testovaných se z nemoci vyléčilo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.