V pololetí přibylo v ČR HIV pozitivních. Na nárůstu se podíleli zejména Ukrajinci. Epidemiolog Roman Prymula promluvil o znepokojivém riziku
V letošním prvním pololetí přibylo v Česku 151 lidí s prokázanou nákazou virem HIV, meziročně o 23 více. Více než polovina zachycených případů poprvé za dobu sledování připadla na cizince s dlouhodobým pobytem v ČR, sdělila Národní referenční laboratoř (NRL) pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle ní se na nárůstu podíleli zejména Ukrajinci, kteří mají v Česku dlouhodobý pobyt a před příchodem do republiky se léčili většinou na Ukrajině. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně rizika nákazy a přibližných číslech promluvil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (58).
Z celkového počtu HIV pozitivních, kteří byli v ČR zaznamenáni od počátku ledna do konce června, bylo 81 cizinců s dlouhodobým pobytem v zemi. Jejich podíl je poprvé nadpoloviční, činí 53,6 procenta, uvedla laboratoř. Doplnila, že proti loňskému prvnímu pololetí se zdvojnásobil počet pozitivních Ukrajinců s dlouhodobým pobytem v ČR, v letošním pololetí jich bylo registrováno 55.
NRL současně upozornila, že data o HIV pozitivních Ukrajincích, kteří od únorového počátku rusko-ukrajinské války utekli do České republiky, sleduje odděleně od občanů ČR a residentů, tedy cizinců s dlouhodobým pobytem. Podle jejích informací přišlo od února do konce června do HIV center či jiných zdravotnických zařízení 383 nakažených ukrajinských uprchlíků. Většina z nich o své nákaze věděla, léčila se doma na Ukrajině a v Česku chtěla v této léčbě pokračovat, proto vyhledala odborná centra.
"Toto číslo bude vrcholem ledovce. Je zřejmé, že do ČR přišla či přichází řada osob z prostředí, které je ohledně nákazy na tom výrazně hůře než Česká republika, protože tady jsou čísla podstatně nižší. Musíme počítat s tím, že řada rozléčených případů, které byly léčeny na Ukrajině před válkou, a bylo jich téměř 140 tisíc, tak se dostávají k nám, kde počty léčených jsou stonásobně nižší. Je jasné, že bude docházet k nárůstu, s tím je třeba kalkulovat. Je důležité se vyvarovat nechráněných styků s neznámými osobami, protože k nákaze může dojít z důvodu, že expozice u imigrantů je výrazně rizikovější, než dosavadní expozice v našich podmínkách," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula s tím, že na Ukrajině před válkou bylo virem HIV nakaženo podle odhadů 220 000 lidí, z nichž zhruba polovina o svém stavu neví. Zhruba čtyřicet procent osob, u nichž bylo zjištěno onemocnění AIDS, se nacházelo v pokročilém stadiu choroby.
Mezi nově zachycenými případy HIV pozitivních bylo v pololetí podle laboratoře 53 lidí, kteří o své HIV pozitivitě věděli na základě testů provedených mimo území ČR. "Největší část nově hlášených případů má obvyklé bydliště v oblasti Prahy (26,5 procenta) a Jihomoravského kraje (13,9 procenta)," doplnili k pololetní statistice odborníci.
Virus HIV se přenáší tělními tekutinami, především krví. V těle napadá bílé krvinky, a ničí tak imunitní systém člověka. Následně propuká syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Tuto nemoc zatím není možné vyléčit. Léky ale mohou oddálit propuknutí AIDS a zpomalit průběh nemoci.
Od počátku letošního roku lékaři zaznamenali AIDS u 22 lidí, za celou dobu sledování od roku 1985 se tak projevila u 797 lidí. Kumulativní počet lidí s diagnostikovanou infekcí HIV dosáhl za 37 let sledování 4225 a 359 lidí s nemocí AIDS za tuto dobu zemřelo.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.