V pondělí bylo potvrzeno 7336 případů covidu, o 2000 méně než před týdnem

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 11. 1. 2022

Denní přírůstek případů covidu-19 v Česku v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl. V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, zhruba o 2000 méně než před týdnem. Ubylo zároveň testů. Pacientů s koronavirem v nemocnicích je přibližně 2350, na počátku minulého týdne jich bylo zhruba o 740 více. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných mírně přibylo, přibližně o 60. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Spolu s poklesem počtu případů koronaviru se po týdnu snížilo také incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 420 nakažených, o 18 méně než předchozí den. Před týdnem byla incidence 358.

Incidenční číslo se od předchozího dne snížilo ve většině krajů, včetně Prahy, kde se epidemie šíří aktuálně nejvíce. Na 100.000 obyvatel za týden je tam nyní 740 nakažených. Následuje Středočeský kraj s incidencí 467. Naopak nejnižší incidence je k dnešku na Vysočině, kde je v přepočtu na obyvatele za týden 287 nakažených.

Za celou dobu epidemie od počátku března 2020 se koronavirem v ČR prokazatelně nakazilo na 2,54 milionu lidí, 36.683 v souvislosti s nemocí zemřelo.

Laboratoře provedly v pondělí téměř 93.000 testů na koronavirus, zhruba o 19.500 méně než o týden dříve. Jejich pozitivita v mezitýdenním srovnání mírně klesla. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, bylo pozitivních zhruba devět procent testů, minulé pondělí přes deset procent. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se snížil o procentní bod na 17,4 procenta. Přibližně o procentní bod na čtyři procenta ubylo od minulého pondělí pozitivních vzorků také u preventivních testů, které jsou nejčastější.

Státní zdravotní ústav v pondělí uvedl, že v Česku nyní převládá covidová varianta omikron. Podle výrobce testů Diana Biotechnologies laboratoře, se kterými spolupracuje, zaznamenávají i více než 80 procent pozitivních případů s touto variantou omikron a podle jejich modelu se počty případů omikronu znásobí za dva a půl až tři dny, uvedla firma v pondělí. Odborníci očekávají, že může přibývat až 50.000 nově pozitivních za den.

V posledním měsíci loňského roku epidemie zpomalovala, nově nakažených začalo v mezitýdenním srovnání přibývat po Novém roce, což odborníci s ohledem na předchozí svátky a rozšiřující se omikron předpokládali.

Očkování proti koronaviru v pondělí dostalo 75.808 lidí, z toho přes 66.000 si přišlo pro třetí, posilující dávku vakcíny. Od počátku očkování zdravotníci vykázali téměř 16,1 milionu aplikovaných dávek vakcíny a 6,7 milionu lidí v Česku má očkování ukončené. Posilují dávku mají téměř tři miliony lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.