V pondělí vyřešíme, jestli roušky sundáme. Ten vir ale nikdo nezná, uvedl Andrej Babiš

Andrej Babiš - premiér České republiky.
Andrej Babiš – premiér České republiky.
Foto: archiv Andreje Babiše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2020

V pondělí zasedne vláda k další diskuzi o opatření ohledně koronavirové nákazy. Současný stav v Česku je příznivý, i to je důvod, proč dochází k rozvolňování opatření poměrně rychle. Podle premiéra Andreje Babiše dnes vláda probere i možnost, že by lidé sundali roušky dříve než k 15. červnu ve venkovních prostorách. Pokud půjde o vnitřní, tam bude opatření stále platit.

Babiš k veřejnosti promluvil ve své pravidelné relaci "Čau, lidi". A v úvodu se vrátil k opatřením, které Česká republika zavedla jako první v Evropě.

"Chci připomenout, dnes už jsme v jiné situaci, udělali jsme nějaké chyby, ale kdo nic nedělá, nic neudělá... Byli jsme první v Evropě, kdo zavřel státní hranice, zrušil lety do Koreji, Itálie, zavřeli jsme školy, zavedli jsme povinné nošení roušek. Zachytili jsme to velice brzy a výsledky jsou zcela jasné. Když se podíváme na Belgii, ta má 11131000, my máme 10,5 milionu. U nich zemřelo 8656 lidí, u nás 276," bilancoval Babiš nad tím, co se vládě povedlo.

Následně zopakoval, že se v Česku podařilo zachránit tisíce lidských životů a že Česko stálo jen krůček od katastrofy.

Krůček od katastrofy

"Zachránili jsme tisíce lidí. Přečtěte si rozhovor s epidemiologem Maďarem, který říká, že jsme byli kousek o katastrofy. To je pravda," pokračoval premiér, který zároveň promluvil o tom, že by lidé mohli sundat z obličeje ochranu úst a nosu dříve, než je v plánu.

"Viděl jsem lidi, kteří nosí a nenosí roušky. Musíme se o tom pobavit. A v pondělí se pobavíme na vládě, jestli bychom to nemohli nějakým způsobem uvolnit. Musíme být ale ostražití, nikdo ten vir pořádně nezná. My ani nevíme, jak tady dlouho bude," upřesnil Babiš.

V pondělí 11. května došlo k další etapě rozvolnění opatření. Pokud bude stav stále příznivý, poslední etapa rozvolnění bude 25. května.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.