V posledních několika letech práci dostane každý, kdo je živý, říká sociolog. Dokonce i Jiřina z Výměny manželek, kterou usvědčila ze lži kamera
Premiérový díl Výměny manželek diváky seznámí s Jiřinou (43), které se příliš nechce pracovat, a tak hledá různé výmluvy, proč si zaměstnání nemůže najít. Redakce ŽivotvČesku.cz proto oslovila sociologa Vojtěcha Bednáře, aby prozradil, jak častý je v Česku takový přístup a jak to s prací v současnou chvíli skutečně je. "Momentálně je to tak, že kdo pracovat chce, tak to místo dostane," uvedl odborník na sociologii firem.
V Příbrami žijí Jiřina (43), Martin (47), Tomáš (21), Nikolka (7) a Kristýnka (5). Do Výměny rodinu přihlásila maminka, kterou láká především vidina finanční odměny. Také touží po větším uznání rodiny. To se však ukáže jako problém, Jiřina totiž není zrovna vzorná hospodyňka a kromě toho nechodí do práce, a tak veškerá starost o zajištění rodiny padá na hlavu otce, který je v jednom kole.
Jiřina se svěří, že nemůže zaměstnání sehnat z mnoha různých důvodů, nicméně ukáže se, že nemluví tak úplně pravdu. Tvrdí totiž, že pro ni žádná vhodná nabídka neexistuje a že pro dceru navíc není místo ve školní družině. Po rozhovoru s náhradní manželkou Martinou (30) to však Martinovi nedá, a tak se rozhodne, že si tyto informace půjde ověřit. Je nepříjemně překvapený, když zjistí, že jeho paní se spíše pracovat nechce.
"Lidí, kteří se vymlouvají, že práci nemohou z různých důvodů sehnat, je docela dost. Tedy v uvozovkách, protože v Česku se nezaměstnanost drží pod třemi procenty. V několika minulých letech to bylo tak, že bylo více volných míst než lidí, kteří hledají práci. Zatímco dříve si tedy zaměstnavatelé mohli vybírat, dnes každý, kdo pracovat chce a je živý, možná ještě v rámci možností zdravý, práci dostane," uvedl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář, který se ve své praxi zabývá také sociologií firem, náborů do zaměstnání a podobně.
"Dříve bylo potřeba být kvalifikovaný, opravdu se snažit, abyste místo dostali. Dnes vám reálně stačí to, že máte chuť pracovat. Řada zaměstnavatelů vám dokonce vyjde vstříc, zajistí vám potřebnou rekvalifikaci, pomůže zajistit ubytování a další sociální zabezpečení, až takový je zájem o nové pracovníky," vysvětlil respektovaný odborník na lidskou společnost s tím, že kdo nechce, skutečně dnes být nezaměstnaný nemusí, zvláště co se týče méně kvalifikovaných profesí.
V současnosti mezi obavy lidí, kteří se uchází o zaměstnání, patří také strach, že je o pracovní příležitosti připraví uprchlíci z Ukrajiny, kterých do Česka přichází velké množství. Podle Vojtěcha Bednáře je však taková představa absurdní a nezakládá se na pravdě.
"Je fakt, že Ukrajinci často mají velkou chuť pracovat, to je jejich výhoda. Mnozí by i byli kvalifikovaní, ale problém je, že není úplně jednoduché si nechat všechna potvrzení o vzdělání uznat, zvlášť s jazykovou bariérou, a tak se většinou tito uprchlíci zajímají spíše o nekvalifikované pozice. Důvodem je i to, že pořád velká část z nich počítá s tím, že tu nebudou dlouho, a tak jim nevadí, když se budou chvíli živit něčím jiným," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz sociolog s tím, že příchozí většinou spíše zaplňují díru na pracovním trhu a obsazují pozice, které zůstávaly dlouhodobě prázdné a nebyl o ně zájem.
Argumentace Ukrajinci se tak pouze stala další z mnoha výmluv, kterou lidé používají, pokud se jim zkrátka nechce pracovat. Přiznat to je totiž společností vnímáno jako trapné, a tak se k tomu přirozeně nikdo nehlásí. A takový je nejspíš případ Jiřiny.
"Setkáváme se s tím během natáčení docela často, že lidé tvrdí, jak nemohou sehnat práci, ale nakonec se ukáže, že spíše pracovat nechtějí a jsou možná trochu líní. V tomto případě to tak nejspíš bylo. Ani v domácnosti si Jiřina neuměla příliš poradit, nejspíš ji to nebavilo, a tak se tomu nevěnovala dostatečně," připustila pro ŽivotvČesku.cz režisérka pořadu Jana Rezková.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.