V sobotu přibylo 508 případů COVIDU-19, o volném dni dosud nejvíc

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 6. 9. 2020

V sobotu přibylo v Česku 508 potvrzených případů nákazy koronavirem. I když je to méně než v předchozích třech pracovních dnech, kdy denní přírůstky dosahovaly rekordních hodnot, jde o nejvyšší denní nárůst ve volném dni. Od začátku epidemie je to celkově čtvrtý nejvyšší přírůstek za jeden den. Aktuálně je nakažených rekordních 8282 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Od půlky srpna ale zvolna přibývá hospitalizovaných i nemocných ve vážném stavu, vyplývá z údajůministerstva zdravotnictví.

Nákaza se v zemi potvrdila dohromady u 27.752 lidí, z nich se víc než 19.000 vyléčilo a 431 zemřelo.

Tento týden dosahovaly denní přírůstky nových případů covidu rekordních hodnot. Dosud nejvíc pozitivních testů od začátku března za jeden den - podle revidovaných údajů 797 - zjistily laboratoře v pátek. V předchozích dvou dnech přesáhl denní přírůstek hranici 600, v úterý přibylo 502 nových případů covidu.

Pro vývoj epidemie je podle epidemiologů klíčový počet hospitalizovaných a těch, kteří vyžadují intenzivní péči. V nemocnicích je podle posledních údajů skoro 200 pacientů, což je asi 2,5 procenta z momentálně nakažených, zatímco například na přelomu dubna a května se se tento podíl pohyboval kolem deseti procent. Intenzivní péči nyní vyžaduje 50 pacientů s covidem, v červenci byla ve vážném stavu méně než polovina současného počtu, v dubnu mělo těžký průběh nemoci až stovka pacientů s covidem.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 89 nových případů covidu-19. Víc než sedm desítek nakažených 100.000 obyvatel za uplynulý týden evidují okresy Pelhřimov a Svitavy, následuje Táborsko, Praha a Třebíčsko. Za celé trvání epidemie má z krajů nejvíce potvrzených případů hlavní město, kde testy dosud odhalily přes 6400 lidí pozitivních na koronavirus.

Česká republika měla v uplynulých dnech nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Od 1. září se v celé zemi znovu rozšířila povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech, například ve veřejné dopravě či úřadech. Další zpřísnění týkající se nošení roušek a otevírací doby restaurací čeká od středy Prahu, kde podle ministerstva zdravotnictví začíná komunitní přenos.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.