V sobotu přibylo téměř 1000 nových případů covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 400 víc

Covid-19 - ilustrační snímek
Covid-19 – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 24. 7. 2022

V Česku v sobotu testy odhalily 953 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání zhruba o 400 víc. Vedle toho hygienici zaznamenali 316 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Počet hospitalizovaných s potvrzenou nákazou oproti minulé sobotě stoupl na 706. Před týdnem vyžadovalo nemocniční péči téměř pět stovek pacientů, v porovnání s pátkem jejich počet ale o stovku klesl. Ve vážném stavu je 28 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou začátku června, kdy se ještě pohybovaly kolem dvou až tří stovek nakažených. V pracovních dnech tohoto týdne přibývalo denně kolem 3000 nově nakažených. Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí.

Incidenční číslo, které uvádí počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, vzrostlo na 146. Nejvyšší je nadále v Praze, kde činí 234, naopak nejnižší incidenci mají v Libereckém kraji, tam dosahuje hodnoty 82.

Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší. Ministerstvo zdravotnictví a odborníci doporučují používání ochrany nosu a úst v hromadné dopravě, nemocnicích a domovech pro seniory. Plošná opatření úřad nechystá.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře téměř 3,97 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje zhruba 279.000 podezření na opakovanou nákazu. S covidem dosud v Česku zemřelo 40.387 lidí. Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny a přes 21.000 druhou posilující dávku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.