V sobotu přibylo v Česku 238 případů covidu, nejméně od září

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 8. 5. 2022

V sobotu se v Česku potvrdilo 238 nových případů covidu-19, před týdnem jich bylo přes 600. Podobně nízké denní počty nákaz zaznamenaly laboratoře naposledy loni v září. Nyní se ale málo testuje, za uplynulý den laboratoře zpracovaly přes 4000 PCR a antigenních testů, v mezitýdenním srovnání o 2800 méně. Dál ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích, první den tohoto víkendu jich bylo 380. Je to o 280 méně než minulý týden a nejméně za posledních sedm měsíců. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Kromě nově potvrzených případů covidu testy odhalily uplynulý den ještě 53 podezření na opakovanou nákazu, o 84 méně než minulou sobotu.

Dál klesá také incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů covidu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. V mezitýdenním srovnání se snížilo z 94 na 62. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za týden 111 nakažených. Naopak nejnižší je v Moravskoslezském kraji, kde je na hodnotě 42.

Současně ale opět ubylo provedených testů. Laboratoře jich v sobotu provedly zhruba 4100, o 2400 méně než před týdnem. Po skončení pandemické pohotovosti se ale testuje ještě méně než v době, kdy lidé měli nárok na jeden hrazený preventivní test měsíčně. Od čtvrtka zdravotní pojišťovny hradí jen testy provedené se žádankou od lékaře.

Hospitalizovaných s koronavirem ubývá přibližně od poloviny února, kdy jich bylo přes 4000. V sobotu vyžadovalo péči lékařů v nemocnicích 380 pacientů, z toho 19 bylo ve vážném stavu.

Očkovat proti covidu-19 se v sobotu nechalo méně než 400 zájemců, před týdnem bylo očkovaných přes 600. Většina z nich si stejně jako v předchozích dnech přišla pro posilující dávku vakcíny. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo 4,17 milionu z nich.

Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, 40.215 lidí s prokázanou nákazou zemřelo.

Od čtvrtka už v Česku neplatí stav pandemické pohotovosti, skončila tím veškerá plošná protikoronavirová opatření. Kromě konce hrazených preventivních testů to znamená například to, že stát už například nenařizuje povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.