V úterý přibylo v ČR o desetinu více případů covidu než před týdnem, číslo R znovu stouplo

Testování na koronavirus - Ilustrační snímek
Testování na koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 11. 8. 2021

Denní nárůsty počtu případů nemoci covid-19 v Česku dále zrychlují. V úterý přibylo 263 nakažených, což je zhruba o desetinu více než před týdnem. Mírně přibylo i hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůsty počtu nakažených koronavirem se ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne zvyšují už pět dní v řadě. Také tzv. reprodukční číslo se už čtvrtý den drží nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie. Zároveň vzrostlo incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se k dnešku zvýšilo z úterních 1,07 na hodnotu 1,13. Nad kritickou hodnotou jedna se drží už od neděle. Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, dnes po několika dnech stagnace stouplo z úterních 11 na 12.

Šíření epidemie dokládají i podíly pozitivních testů. Zatímco nakažených přibývá, počet provedených testů v úterý klesl ze zhruba 40.000 PCR a 52.000 antigenních testů za předchozí úterek na 35.000 PCR a 49.000 antigenních testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, tak podíl odhalených pozitivních případů vzrostl z 0,13 procenta za předchozí úterý na 0,14 procenta. Podíl pozitivních stoupl také u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, a to z 1,68 na 2,25 procenta. Pouze u epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl z 0,62 procenta v minulém týdnu na nynějších 0,58 procenta.

Oproti minulému týdnu se v úterý mírně zvýšil rovněž počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Předchozí úterý bylo hospitalizovaných 47, zatímco nyní 52, z toho 13 ve vážném stavu. Počty úmrtí ale dále zůstávají nízké. Za posledních sedm dní byli podle ministerstva zaznamenáni tři zemřelí s covidem-19. Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.371 lidí s covidem-19.

Dávek vakcín proti covidu-19 bylo v Česku celkem podáno od začátku očkování loni v prosinci již 10,8 milionu a přes 5,1 milionu lidí bylo plně naočkováno. Denní počty očkovaných však v poslední době klesají. V úterý bylo očkováno 46.942 lidí, zatímco před týdnem bylo očkovaných 51.151.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.