Válka mění pohledy některých politiků. Prezident Miloš Zeman je pro smlouvu s USA, Robert Šlachta se vymezil vůči odmítačům EU a NATO

Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2022

Válka na Ukrajině do určité míry mění i zavedené pořádky na české politické scéně. Prezident Miloš Zeman (77), často v minulosti kritizovaný za své proruské postoje, souhlasí s jednáním o obranné smlouvě mezi Českou republikou a Spojenými státy, řekl včera premiér Petr Fiala (57) po jednání s hlavou státu. Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta (50), výrazný kritik EU, se pro ŽivotvČesku.cz zase vymezil vůči odmítačům členství v EU a NATO.

Smlouvu se Spojenými státy americkými ano, jednání o základně ne. To je stručný souhrn části včerejší schůzky prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Fialy v Lánech. Případné zřízení americké vojenské základny v Česku by prezident podle premiéra nepodporoval, protože ji Česku nikdo nenabízí.

S jednáním mezi Českem a USA o smlouvě o obranné spolupráci podle premiéra prezident souhlasil kvůli ruské agresi na Ukrajině. "Sám k tomu dodal, že před ruskou agresí by byl zdrženlivější, ale nyní to bude podporovat," uvedl podle ČTK Petr Fiala.

Vyjádření hlavy státu lze přitom po velmi tvrdém odsouzení invaze na Ukrajinu vnímat jako další odklon od vstřícnosti vůči Rusku. "Miloš Zeman svou dráhu postavil na politice všech azimutů, která v jeho podání znamenala velmi pozitivní přístup vůči Rusku. Naštěstí se po invazi nezachoval jako Viktor Orbán v Maďarsku a nezvolil taktiku úplného kompromisnictví a neutrality. Jasně řekl, že postup Ruska je šílený," popsal pro ŽivotvČesku.cz politolog Stanislav Balík, který ocenil i to, že prezident nenaskočil na vlnu zpochybňování a relativizování ve smyslu - podívejte se, za to může Západ, on je vyprovokoval.

Členství ČR v EU a NATO ocenil i jindy velký kritik Evropské unie Robert Šlachta. "Z posledního vývoje vidíme, že se ruská vojska buď přeskupují, nebo ustupují. Máme tu určité politické strany, které zpochybňovaly naši účast v NATO a v Evropské unii. Ale válka na Ukrajině jasně ukázala, že být jejich součástí je nakonec dobré," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

"Jak se konflikt stupňuje, stále více lidí je za naše členství rádo. A to jsem přitom velký kritik Evropské unie, toho, jakým způsobem standardně funguje. EU není jednotná, stačí se podívat na Maďarsko. Ale na druhou stranu nám to dává nějaké záruky, že jsme více chráněni a konflikt nebude eskalovat dále do zemí, které jsou součástí NATO," dodal šéf hnutí Přísaha pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.