Válka na Ukrajině očima Václava Klause: Za knihu to schytá od lidí, kteří ji nečetli, říká Roman Šmucler, který o něm promluvil

Bývalý prezident Václav Klaus
Bývalý prezident Václav Klaus
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2022

V březnu se nechal exprezident Václav Klaus (80) slyšet, že by musel být veden na popraviště, aby vrátil Puškinovu medaili, kterou mu udělil v roce 2007 ruský prezident Vladimir Putin (69). Klaus v souvislosti s tím prohlásil, že odmítá laciné rusobijství. Současný válečný konflikt ho nenechává chladným a k válkám podle něj vede názorová propast. Vydal dokonce i novou knihu, která se ubírá směrem na Východ, kde stále zuří vojenský konflikt. K jeho dílu se vyjádřil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (52). "Je neuvěřitelné, jak rychle to dal dohromady," pochválil exprezidenta lékař.

Václav Klaus promluvil o válce při svém projevu při příležitosti uctění obětí domácího odboje proti nacistické okupaci v Terezíně na Litoměřicku na začátku května. "Konflikt na Ukrajině je více než hrozný," uvedl s tím, že pokud se bude nezodpovědnost některých politiků a jejich rádců projevovat často, může přerůst v konfrontaci velmocí disponujících zbraněmi hromadného ničení. "Pak by už byla v sázce budoucnost celé naší civilizace," zdůraznil.

Na prodejních pultech se nedávno objevila nová kniha Václava Klause, která už názvem prozrazuje, že její obsah se soustředí zejména na válku na Ukrajině. "To, co se na Ukrajině dnes děje, je tragédií pro tuto zemi, ale i pro Rusko a celý region a jeho obyvatele. Je pouze na odpovědnosti a realismu politiků a jejich schopnosti vzít si z dnešní lekce správné ponaučení. Tomu se snažíme napomoci i touto knihou," stojí v části anotace.

Kniha neunikla pozornosti lékaře Romana Šmuclera, který ji nejprve okomentoval na sociálních sítích a pak více pro ŽivotvČesku.cz. "Pracovitost Václava Klause je neskutečná. Jeho schopnost věci analyzovat a nabízet řešení, jakkoli s nimi nemusí každý souhlasit, je u nás jedinečná. Za tuto knihu to velmi schytá od lidí, kteří ji nečetli," napsal lékař a politický komentátor ke snímku s obalem nového Klausova díla.

"Ještě jsem to nečetl. Co jako jediné mohu říct, že ke každé věci dokáže nasbírat materiál a vydat několik knih ročně, je to neuvěřitelné. Podle mě to je obdivuhodný výkon. Ne každý dá v jeho věku tolik materiálu dohromady a vydá ročně několik knih. Ne každý s tím ale souhlasí, nebo nesouhlasí, ale ať to byl covid, teď zase tohle, je neuvěřitelné, jak rychle to dal dohromady," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

"Propast, která dnes dělí na Ukrajině bojující strany, je hluboká a vypadá nepřekonatelná. Stejně tak velká je ale už delší dobu i jiná propast, propast v názorech lidí na volbu směru vývoje celé lidské společnosti, na zachování, nebo naopak radikální popření jejích hodnot a tradic," řekl dále Václav Klaus v rámci svého projevu při uctění obětí domácího odboje proti nacistické okupaci v Terezíně v úvodu května. Války podle něj nejsou produktem nevysvětlitelného zkratu nějakého politika. "Právě taková názorová propast vede k válkám," podotkl.

Klaus věří, že budou brzy zahájena vážná jednání o mírovém řešení války na Ukrajině. Zmínil, že je otázkou, jak dlouho jeho hledání potrvá. V zájmu Ukrajiny, Evropy i České republiky by to nemělo trvat dlouho, dodal.

Exprezident ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, už dříve odsoudil a označil ji za zločin a tragické neštěstí. V rozhovoru pro Frekvenci 1 později bývalý politik na dotaz, zda masakr odsuzuje, odpověděl, že neví. "Zaprvé já se tím neživím, že bych sledoval tyhlety obrázky. A prostě určitě jsou tragické. Na druhé straně by bylo dobře vědět, co z toho je skutečně autentická fotografie a záběr a co z toho nastylizovaná propaganda," řekl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.