Ve středu přibylo 1211 nových případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 5. 5. 2022

Ve středu přibylo v Česku 1211 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, je to nejnižší nárůst ve všední den od 8. října loňského roku. V mezitýdenním srovnání klesl nárůst nových případů zhruba o čtvrtinu. Počet podezření na opakovanou nákazu se oproti minulé středě snížil z 308 na 213. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 je nyní nejméně od poloviny loňského října, ke středě jich bylo 533, z toho 24 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nově nakažených koronavirem postupně klesají od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57.000 případů nákazy, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. S ohledem na vývoj epidemie již není důvod pro další plošná opatření, řekl poslancům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Sněmovna ve středu schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti, skončila tak veškerá plošná protikoronavirová opatření. Ode dneška není povinné nosit roušky ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené. Také už není možné nechat se jednou za měsíc zdarma preventivně otestovat na covid-19, zdravotní pojišťovny budou hradit jen testy na žádanku od lékaře.

Incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů covidu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, je nyní na hodnotě 77, před týdnem bylo 109. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za týden 134 nově nakažených. Naopak nejpříznivější epidemická situace je v Libereckém kraji s incidencí 55.

Dál ubývá počet provedených testů, laboratoře jich ve středu provedly necelých 11.000, přibližně o 3000 méně než před týdnem. Počty provedených testů klesají od začátku února setrvale, s výjimkou tří dní, ve kterých bylo srovnání ovlivněno velikonočními svátky.

Kromě zájmu o testování klesá také zájem o očkování. Ve středu zdravotníci podali přes 2500 dávek vakcíny proti těžkému průběhu covidu. O týden dříve jich bylo přes 3000. Výrazně převažují lidé, kteří si chodí pro třetí posilující dávku vakcíny. Dokončené očkování proti covidu-19 má téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo na 4,2 milionu z nich.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelých evidují statistiky 40.194.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.