Ve středu testy odhalily 2625 nově nakažených, asi o 350 víc než před týdnem

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Publikováno: 15. 9. 2022

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem v mezitýdenním srovnání v Česku rostou desátý den. Ve středu testy odhalily 2625 nově nakažených, což je zhruba o 350 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za středu zaznamenali 1256 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. V mezitýdenním srovnání rostou i počty hospitalizovaných s prokázanou nákazou. Ve středu v nemocnicích leželo 817 pacientů s covidem, před týdnem jich bylo asi o 60 méně. Počet pacientů ve vážném stavu se v poslední době příliš nemění a pohybuje se kolem 30. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou od minulého pondělí. Každý všední den minulého týdne přibylo více než 2000 nakažených, šíření nákazy pokračovalo i o víkendu. Toto pondělí přibylo poprvé od začátku srpna víc než 3000 pozitivně testovaných, v úterý byla tato hranice překonána znovu.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek očekává, že počty nakažených se proti nynějším údajům v říjnu a listopadu minimálně zdvojnásobí. "Jdeme do období respiračních nemocí a jdeme do období, kdy nemáme žádná plošná opatření významná," řekl ve středu v České televizi (ČT). Zdůraznil, že i když je nynější nejrozšířenější koronavirová varianta výrazně nakažlivější než předchozí typy, zároveň nemá tak závažné následky a populace je více imunizovaná. Pokud zůstane stejná varianta viru a zranitelné skupiny obyvatel se nechají naočkovat další dávkou, je možné podzim zvládnout bez významných zdravotních dopadů, dodal.

V poslední době rostou i počty testovaných na koronavirus. Ve středu laboratoře zpracovaly téměř 11.200 antigenních i PCR testů, před týdnem jich bylo asi o 2000 méně. Pozitivita v mezitýdenním srovnání klesla u všech typů testů. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci se podíl pozitivních pohybuje kolem 29 procent. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, přesáhla 17 procent a u preventivních je pozitivních téměř šest procent vzorků.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno téměř 4,07 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 319.000. S potvrzenou nákazou dosud zemřelo 40.932 lidí.

Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou asi 208.000. Ve středu bylo očkováno skoro 6400 zájemců, asi o 300 méně než před týdnem. Většina očkovaných si chodí pro posilující dávky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.