Ve sváteční úterý počet nových případů covidu v Česku klesl na 470, reprodukční číslo se nepatrně snížilo

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 29. 9. 2021

Denní počet nově potvrzených případů koronaviru v Česku v úterý klesl na 470. Proti pondělí jich laboratoře potvrdily o 203 méně, v mezitýdenním srovnání bylo pozitivních testů o 128 míň. Za poklesem je pravděpodobně vliv státního svátku, který na toto úterý připadl. Ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se méně testuje. Ve sváteční úterý provedly laboratoře téměř 33.000 testů, asi o 38.000 méně než v pondělí a o 30.000 míň než před týdnem. V mimopracovní dny je úterních 470 případů nejvyšší počet od poloviny května. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Podíl odhalených případů nákazy na počtu testovaných v úterý rostl. V kategorii preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl nově potvrzených případů nemoci mírně stoupl z 0,41 procenta za předchozí úterý na 0,84 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních vzrostl z 2,48 na 3,05 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 2,94 na 4,93 procenta.

Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 31 nově potvrzených případů, to je o jednoho méně než předchozí den. Mezi jednotlivými regiony je situace odlišná. Nejrychleji se onemocnění nyní šíří v hlavním městě, kde na 100.000 obyvatel připadá v průměru 50 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Moravskoslezský kraj se 47 případy. Naopak nejlepší situace je v Libereckém kraji, kde je incidenční číslo sedm. Mezi okresy zůstává nejméně příznivá situace na Berounsku a Opavsku. V Berouně a okolí připadá na 100.000 obyvatel zhruba 84 nových případů nákazy za posledních sedm dní, v okrese Opava je to o čtyři méně.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, k dnešku nepatrně kleslo na 1,10. Předchozí den bylo o dvě setiny vyšší. Nad hodnotou jedna, která je hranicí pro zrychlování epidemie, se drží od 26. srpna.

Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u 1,69 milionu lidí. Většina se uzdravila, 30.455 nakažených zemřelo. V nemocnicích je nyní s covidem-19 hospitalizováno 201 lidí, z toho 38 je ve vážném stavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.