Vědci objevili 200 mutací koronaviru. Přizpůsobuje se člověku, vakcína může být k ničemu, varují

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2020

Že koronavirus mutuje, se vědělo delší dobu. Společná skupina francouzských a britských vědců ale zjistila, že zmutoval už přinejmenším 200krát. Virus se tak přizpůsobuje člověku "na tělo" a podle expertů hrozí, že vakcína, kterou vyvíjejí týmy po celém světě, nebude fungovat.

Na to, že koronavirus zmutoval už vícekrát, než se původně předpokládalo, upozornil server Novinky.cz Zjistili to vědci z University College London, kteří zkoumali vzorky téměř 8 tisíc nakažených lidí z celého světa.

„Mutace nejsou samy o sobě špatnou zprávou: všechny viry přirozeně mutují. Nic nenapovídá tomu, že nový typ koronaviru mutuje rychleji či pomaleji, než se předpokládalo, anebo že se stává smrtelnějším či nakažlivějším,“ tvrdí jeden z autorů studie Francois Balloux.

Vakcína

Analýzu zveřejnil odborný časopis Infection, Genetics and Evolution. Téměř 200 mutací koronaviru ale může způsobit problémy s vývojem vakcíny.

 „Vakcína či léky by kvůli mutacím nemusely být účinné, proto bude lepší, když se dlouhodobá terapie zaměří na stabilnější části viru,“ upozornil Balloux s tím, že některé části viru zůstávají i po mutaci stejné, takže není nic ztraceno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.