Vědci odhalili oběžnou dráhu nového tělesa. K Zemi míří asteroid s označením 2020 YE5

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2021

Byl objevený teprve nedávno a dokázal způsobit poměrně velký rozruch. Řeč je o asteroidu 2020 YE5, jehož objevení je datováno k 18. prosinci 2020. Astronomické výpočty ukazují na to, že se tento objekt v rozmezí následujících dnů přiblíží Zemi a nebude se jednat o jen tak obyčejné přiblížení.

Asteroid 2020 YE5 nepatří k nejmenším objektům, protože jeho velikost se odhaduje na 19 až 42 metrů. V letošním roce by se měl přiblížit k Zemi hned dvakrát, a tím prvním datem je už pátek 22. ledna v čase 14:08 UTC (v Česku s hodinovým posunem, tedy 15:08), kdy se podle výpočtů astronomů dostane do vzdálenosti 437 698 kilometrů od Země.

Zpráva o tom vyděsila mnoho lidí v představě, že asteroid může znamenat hrozbu. To ale vyvrací nejnovější výpočty oběžné dráhy, které provedla laboratoř Jet Propulsion Laboratory (JPL), sídlící poblíž Pasadeny v Kalifornii. Podle jejích informací Asteroid 2020 YE5 nebude mít v blízké budoucnosti žádný ohrožující dopad na Zemi, jak uvedl web theskylive.com.

Asteroid se dostane do vzdálenosti, ve které bude o něco dál než Měsíc. Z důvodu své velikosti není podle NASA zařazen mezi potenciálně nebezpečné, protože do této kategorie se zařazují objekty mnohem větší - dosahující v průměru asi více jak 140 metrů.

Asteroidy jsou velmi bedlivě sledovány a jejich oběžná dráha je vypočítána velmi přesnými výpočty. Důvod k obavám je tak lichý. Vzdálenost asteroidu 2020 YE5 od Země se bude rovnat také v přepočtu zhruba 68,6 krát jejímu rovníkovému poloměru. K dalšímu »přiblížení« tohoto asteroidu dojde 9. dubna, tam ale vzdálenost mezi ním a Zemí bude představovat podstatně jiné číslo - necelých 66 milionů kilometrů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.