Velký rouškový švindl. Lidé vymýšlí, jak obejít nařízení o dvojité ochraně nosu a úst. Promluvil Roman Šmucler

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2021

Od dnešní půlnoci začne platit nové nařízení ohledně používání roušek a respirátorů. V případě roušek jedna na veřejných místech už stačit nebude, lidé budou muset mít na obličeji dvě. Řada Čechů se na sociálních sítích chlubí tím, jak nařízení budou moct obejít a dvě roušky budou nosit jen naoko. "Dávno jsem říkal, že lidé mají mít respirátory, ne hadrové roušky. Roušky z látky nejsou cesta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (51).

Vzhledem k tomu, že situace kolem koronavirové epidemie se nelepší a v řadě okresů začala převažovat tzv. britská mutace, rozhodlo se ministerstvo zdravotnictví zpřísnit pravidla kolem ochrany dýchacích cest. Lidem od dnešní půlnoci nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky.

Ekonomové varovali, že pro řadu rodin bude nakupování respirátorů či používání dvou roušek znamenat citelný zásah do rozpočtu. Povinnost nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky ministerstvo zdravotnictví podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zvažuje i pro pracoviště.

Část veřejnosti se začala na sociálních sítích chlubit, že nařízení ohledně roušek bude ignorovat. Lidé si předávají rady, jak pravidlo obejít. Mezi nejčastější triky patří, že lidé jednu vrstvu roušky odstraní nůžkami a nechají jen kostru, na které drží šňůrky. Tento »rámeček« pak na obličeji překryjí druhou rouškou. Případná kontrola z řad policie pak shledá, že občan má za ušima dva páry šňůrek a bude předpokládat, že používá tedy dvojí rouškovou ochranu.

Facebookový příspěvek, kde muž ukazuje, jak jednu vrstvu roušky odstraní, aby zmátl případnou kontrolu, má téměř 8 tisíc sdílení. Za nenošení roušky hrozí pokuty. Hygienická stanice hlavního města Prahy udělila do konce loňského listopadu kvůli porušení protiepidemických opatření pokuty celkem za 712 200 korun. Nejvyšší jednorázová pokuta byla 20.000 korun.

"Dávno jsem říkal, že lidé mají mít respirátory, ne hadrové roušky. Vláda po velkém množství mrtvých pochopila, že roušky z látky není cesta. Byl bych pro, že pro začátek to mohlo být tak, že respirátory se mohly dávat seniorům od září na předpis, aby nevzniklo riziko, že je nedostanou. Teď vzniká riziko, že respirátory neseženou, protože budou vykoupené. Je také složité, jak to bude kontrolovat policie. Třeba já používám vysoce účinnou nanoroušku, která vypadá jako obyčejná chirurgická rouška, takže budu spíše muset uplatnit venku respirátor," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler.

V současné době platí povinnost nosit ochranu nosu a úst ve všech vnitřních prostorách mimo bydliště nebo místo ubytování, ve veřejné dopravě nebo venku, pokud není možné dodržet větší než dvoumetrové rozestupy. Za dostatečnou ochranu se dosud považovala i šála, šátek nebo látková rouška. Výjimky platí například pro děti do dvou let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.