Reklama:

Veřejnost se opět nic nedozvěděla. Vratislav Mynář promluvil ke zdravotnímu stavu prezidenta. Jeho výstup zhodnotil Andor Šándor

Vratislav Mynář a Jiří Ovčáček
Vratislav Mynář a Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2021

V péči lékařů pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) zůstává i nadále prezident Miloš Zeman (77), jehož zdravotní stav řeší nejen vláda a politici, ale i veřejnost. Na žádost předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila (61) zdravotní zařízení, kde je hlava státu hospitalizována více jak týden na ARO, odeslalo během dopoledne odpověď týkající se jeho způsobilosti vykonávat úřad. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (54) přinesl médiím vysvětlení ohledně spekulací, které se vyrojily. Na to reagoval pro redakci ŽivotvČesku.cz bezpečnostní poradce Andor Šándor (64). "Nic se neděje. Na hysterické výkony a kritiky je ještě týden nebo dva čas, prezident Havel byl podstatně delší dobu nemocen," vyjádřil se.

Reklama:

Nedostatek informací o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana vedl k tomu, že se vyrojila řada spekulací a jeho způsobilost pro plnění ústavních povinností je některými lidmi zpochybňována. I proto se v médiích začalo stále více mluvit o článku 66 ústavy, který by mohl být podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila možným řešením při pochybách o prezidentově schopnosti vést úřad vzhledem k jeho zdravotnímu stavu.

Reklama:

Na tiskovém briefingu vystoupil během pondělního odpoledne kancléř Vratislav Mynář, jak krátce před avizoval tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček (42) na svém Twitteru. Jeho projev netrval dlouho a sdělil pouze to, že výhradně se svolením pana prezidenta si může kancelář Hradu vyžádat informace o jeho zdravotním stavu a stejně tak nesmí informovat, pokud si to sama hlava státu nepřeje. Prakticky se nikdo nedozvěděl nic nového. Posléze objasnil situaci týkající se převozu Miloše Zemana a jeho údajného bezvědomí, kdy by podle jeho slov musel mít kyslíkovou masku a být napojen na přístrojích, což nebyl. Tím chtěl vyvrátit spekulace, které mimo jiné považuje za nechutné.

K jeho proslovu vyjádřil Andor Šándor, který vnímá mlčení Hradu za nepříliš šťastné, byť se podle něj zatím nic dramatického neděje.

"Jsem názoru, že až do 8. listopadu není žádný velký problém, pokud jde o to, zdali zdravotní stav pana prezidenta znemožňuje výkon jeho ústavních funkcí. Má být svolána Sněmovna a až bude zvolen předseda Parlamentu, tak jemu bude poté podána demise vlády Andreje Babiše. Myslím, že je tady zbytečně vybičovaná hra, kterou si ale svým způsobem tou nekomunikací řada lidí způsobila sama. Chápeme, že není rolí ani pana kancléře, ani pana Ovčáčka, aby informovali o zdravotním stavu, ale to vyjadřování nebylo úplně nejšťastnější a vedlo pouze ke spekulacím, v jakém stavu se pan prezident nachází. Mně by bývalo stačilo vyjádření, že není třeba i dočasně schopný vykonávat svoji funkci, což je normální a může se to stát každému smrtelníkovi. Ale jde mi o to, zda je schopen se do té podoby, kdy ji bude moci vykonávat, zase vrátit. Případně kdy, nebo že třeba taky ne," reagoval pro ŽivotvČesku.cz s tím, že celá ta hra mu nepřijde úplně ideální a osobně si myslí, že tlak ze strany Senátu je v tuto chvíli neadekvátní.

"Byť chápu, že má stejně jako Poslanecká sněmovna svoji roli, kdyby pan prezident nebyl schopen, ale zatím je jeho dočasná neschopnost, o které já příliš nepochybuji, akceptovatelná. Pokud by měl pan prezident jmenovat novou vládu na ARO, tak by mi tam přišel už jen ten slavnostní akt nedostatečný a nemělo by to danou úroveň. Byť Ústava nezmiňuje to, kde má být vláda jmenována. Podle mého názoru se to vše ale zbytečně »hysterizovalo« a dělalo se z toho velké politikum. Nejsem sice velký znalec Ústavy, ale nic se neděje. Pan prezident Havel byl podstatně déle nemocen. A kdo zná pana prezidenta, tak ví, že je velmi tvrdohlavý a pokud si něco vezme do hlavy, tak ho evidentně ani rodina není schopna přimět k tomu, aby se nechal dříve léčit nebo podobně. Na hysterické výkony a kritiky je ještě týden nebo dva čas," uzavřel bezpečnostní poradce a generál v záloze pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: