Reklama:

Video, které mnohé zaskočilo. Vratislav Mynář ukázal záběry prezidenta na lůžku na JIP. Situaci okomentoval Andor Šándor

Hradní kancléř Vratislav Mynář a prezident Miloš Zeman
Hradní kancléř Vratislav Mynář a prezident Miloš Zeman
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2021

Kancelář prezidenta republiky svolala na čtvrtečních 15 hodin tiskovou konferenci přímo na Pražském hradě. Před jejím konáním nebylo upřesněno, jakého tématu se bude týkat. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček (42) v půl druhé odpoledne na sociálních sítích předznamenal, že novinářům bude přehrán audiovizuální záznam. Ten zachycoval prezidenta Miloše Zemana (77) při podpisu dekretu, jenž byl v posledních dnech středem spekulací. "Tím se snaží dokázat, že Zeman bude schopen přijmout demisi premiéra Babiše a jeho vlády a pověřit kohokoliv vyjednáváním o sestavení nové vlády," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

Jen pár hodin po pondělním projevu Mynáře proběhla další tisková konference, na které předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) s odkazem na zprávu Ústřední vojenské nemocnice řekl, že prezident Miloš Zeman není schopný vykonávat pracovní povinnosti a jeho návrat v následujících týdnech je málo pravděpodobný. Upozornil rovněž na to, že Vratislav Mynář byl s těmito informacemi rovněž srozuměn.

Pouhou půlhodinu před čtvrteční tiskovou konferencí hradní mluvčí Jiří Ovčáček na sociálních sítích uvedl, že přítomným novinářům bude přehrán audiovizuální záznam. Mnozí očekávali, že tak dojde k dalšímu objasnění ohledně zdravotního stavu prezidenta Zemana. Záběry zachycovaly, jak prezident podepisoval dekret, který byl předmětem spekulací kvůli možnému zfalšování podpisu.

Reklama:

"Proti Kanceláři prezidenta republiky se strhla obrovská aktivita kohokoliv, ve směru toho, že Mynář věděl o zdravotním stavu prezidenta, a přesto k němu vodí návštěvy. Tímto asi dokazují, že ten stav není takový, jaký se říká, že je, ale zároveň se snaží prokázat rozpor mezi tím, že ÚVN říká, že se nevrátí k pracovním povinnostem, což v zásadě nemusí znamenat to, že není schopen vykonávat ústavní funkci," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Tento krok podle odborníka na bezpečnost není nutné kritizovat. "Ústavní funkce je mimo jiné i to, že podepíše papír ke svolání parlamentu. Tím se snaží dokázat, že Zeman bude schopen přijmout demisi premiéra Babiše a jeho vlády a pověřit kohokoliv vyjednáváním o sestavení nové vlády. Úplně bych je nekritizoval, i když faktem je, že tohle mohli udělat dávno, pokud to není nějaká hra, která má nějaký účel," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Hned zpočátku tiskové konference Vratislav Mynář uvedl, že briefing je reakce na útok médií a veřejných činitelů. Řekl, že dosavadní postup Kanceláře prezidenta republiky byl v souladu s platnou legislativou. "Senát zveřejnil stanovisko ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky. Jestliže ÚVN uvedla, že nemůže sdělit obsah stanoviska, o to méně je může sdělovat Kancelář prezidenta republiky. Ta má přesně stanovenou působnost," řekl Mynář.

Následně Vratislav Mynář požádal, aby prezidentům země bylo měřeno stejným metrem. Argumentoval způsobem informování o zdravotním stavu Václava Havla v době, kdy byl prezidentem. Popsal také, že předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (47) doprovodila do předsálí nemocničního pokoje Miloše Zemana policie, odkud pak ve společnosti Mynáře šel přímo za prezidentem.

"Prezidenta v nemocnici často navštěvuje rodina a někteří spolupracovníci Kanceláře prezidenta republiky. Je mu předáván denní monitoring zpráv a sleduje dění v České republice i v zahraničí," sdělil Vratislav Mynář na tiskové konferenci podrobnosti ke zdravotní kondici Miloše Zemana.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: