Víkend bude deštivý. Meteoroložka vysvětlila, proč si dávat pozor. Budeme rádi doma, říká

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 3. 2021

Přechod do astronomického jara se už blíží, ale počasí v Česku tomu zatím příliš nenasvědčuje. O víkendu nás sice čekají poměrně příjemné teploty, které však ovlivní z hlediska pocitové teploty silný vítr, který bude přetrvávat až do konce týdne. Sluníčka se ve volných dnech také příliš nedočkáme. "Počasí bude deštivé, takže deštník s sebou, nebo spíše pláštěnku, protože při poryvech větru 70 km/h by se nám deštník zlomil," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Druhý březnový týden se nese v duchu silného větru, který bude během čtvrtečního dne na území republiky dosahovat rychlosti až 100 km/h. Kvůli tomu vzniká vysoké riziko lámání stromů a padání větví, proto by lidé neměli chodit do lesa a zvýšená opatrnost je na místě i v případě procházky v parku nebo při návštěvě hřbitova. Výstrahu vydal i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro Moravskoslezský kraj, část Olomouckého a Libereckého kraje.

Silný vítr s koncem pracovního týdne neodezní, ale bude přetrvávat i o víkendu. "V sobotu a neděli bude větrno. Budeme totiž v čerstvém západním proudění, přes naše území budou přecházet jednotlivé frontální systémy. Nejvyšší odpolední teploty budou stoupat v sobotu k 11 °C, v neděli k 10 °C. Kvůli tomu, že se nárazy větru budou stále pohybovat na 70 km/h, tak naše pocitová teplota bude snižována," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se víkendové teploty budou pohybovat nad nulou.

"Dobrá zpráva je, že teploty už budou zůstávat většinou nad bodem mrazu – v sobotu po ránu mezi 4 až 0 °C, v neděli pak dokonce 5 až 1 °C. Počasí bude deštivé, takže deštník s sebou, nebo spíše pláštěnku, protože při poryvech větru 70 km/h by se nám deštník zlomil. Sluneční paprsky by se měly ukázat během sobotního rána a dopoledne, poté už bude oblačnosti přibývat a sluníčka už si moc neužijeme," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka víkendové dny, které nebudou příliš prosluněné.

Více deštivo bude na horách, kde se navíc přidá ještě sněžení. "Srážky budou četnější v horských oblastech, tam budou od nějakých 800 metrů nad mořem ještě srážky sněhové. V nižších nadmořských výškách už to bude o dešti. Bude to takové počasí z bláta do louže – pocitově to bude, jak se říká, že by ani psa nevyhnal. Půjdeme na chvilku ven, provětráme se a budeme rádi, že jsme zase zpátky," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.