Viroložka Hana Zelená: Dávky zastaralé vakcíny nás z epidemie nedostanou. K omikronu bychom měli přistupovat jako k chřipce

Viroložka Hana Zelená
Viroložka Hana Zelená
Foto: Se svolením Hany Zelené
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2022

Viroložka a mikrobioložka Hana Zelená je ve svém oboru respektovanou expertkou. Stejně jako řada jejích kolegů již dva roky bedlivě sleduje, jak se chová nový typ koronaviru označený jako SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Přirozenou vlastností viru je mutovat a v současnosti varianta omikron ze světa vytlačuje starší »sestru« deltu. Redakce ŽivotvČesku.cz členku poradního týmu koalice Spolu oslovila s dotazem, zda současné vakcíny, potažmo vyhláškou ustanovené povinné očkování pro vybrané skupiny, je cestou, jak porazit epidemii. "Jsem přesvědčena, že očkování dalšími dávkami zastaralé vakcíny nás z epidemie nedostane," je názoru žena, která je zároveň vedoucí oddělení Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

V České republice se očkuje déle než rok. Stále ale vakcínou první generace, která si zcela nedokáže poradit s novými variantami nového typu koronaviru, zejména deltou a omikronem. Redakcí oslovená viroložka se domnívá, že současná vakcína je pro rizikové pacienty rozhodně ochranou před vážným klinickým průběhem, což pro ně může být životně důležité. Nedokáže ale virus zastavit. "Jsem přesvědčena, že očkování nás z epidemie nedostane. Podle zveřejněných dat a našich každodenních zkušeností dnes velmi dobře víme, že očkování vakcínou, která není aktuální a nevykrývá nové varianty, nemá potenciál, aby dokázalo zabránit šíření infekce," řekla pro ŽivotvČesku.cz Hana Zelená svůj pohled na situaci, kdy očkování proti covidu-19 dnes už není ani tak medicínskou záležitostí jako spíše politickou.

Ohledně varianty omikron je známo, že je významně nakažlivější než předchozí varianty označené jako alfa (britská) či delta (indická), ale z klinického hlediska nezpůsobuje ve většině případů těžký průběh. I přesto expertka v oboru virologie a mikrobiologie je přesvědčena, že lidé řadící se do rizikových skupin, by měli být obezřetní.

"Když to bylo nové, tak nikdo nevěděl, jak se to bude chovat. Ale v tuto chvíli už víme víc. Informace, které byly dosud zveřejněny, přinášejí poznatky, že varianta omikron je výrazně méně virulentní (individuální vlastnost patogenu, která vyjadřuje stupeň patogenity určitého mikrobiálního kmene ve srovnání s ostatními kmeny daného druhu, pozn. red.) než varianty předchozí. Odhady v různých publikacích se různí. Uvádí se dvakrát až šestkrát nižší klinická závažnost proti deltě. Pokud bychom to přenesli pro srovnání na virus sezónní chřipky, jehož celková smrtnost je okolo 0,1 procent (v ČR v souvislosti s chřipkou zemře každý rok přibližně 1500 osob, pozn. red.), tak se dostáváme v rámci smrtnosti či rizik na podobnou úroveň, případně i pod ní v souvislosti s variantou omikron," upřesnila Hana Zelená s tím, že každá epidemie má jak svůj začátek, tak také svůj konec. I když nikdo v tuto chvíli nemůže s jistotou říct, že nový typ koronaviru ještě vystrčí lidově řečeno růžky.

Dobrou zprávou podle posledních studií v souvislosti s variantou omikron je, že riziko hospitalizace je po nákaze o 69 procent nižší než u varianty delta. Oznámil to ve středu norský zdravotnický úřad FHI. K podobným závěrům dospěly i studie z USA, Jihoafrické republiky či Velké Británie. Přesto právě omikron kvůli své vysoké infekčnosti v řadě zemí enormně zvýšil denní počty pozitivních záchytů.

"Některé lidi děsí velké množství záchytů a skutečně je to vidět i v okolních zemích jako je Francie, Dánsko, Británie. Co je důležité, tak tento nárůst počtu detekovaných případů není následován významnějším nárůstem vážných případů a nárůstem případů na jednotkách intenzivní péče a počtem úmrtí. Varianta omikron má spíše vlastnosti běžného respiračního onemocnění, dejme tomu chřipky, pokud jde o závažnost. A já jsem přesvědčena, že v současnosti bychom mohli právě tak k variantě omikron přistupovat," dodala pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oddělení Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě a podotkla, že epidemie skončí tehdy, až se přestanou testovat zdraví lidé.

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku od začátku epidemie předloni v březnu přesáhl 2,55 milionu, s nákazou zemřelo 36.722 lidí. Počet úmrtí se v posledních pěti dnech drží pod 50. Dokončené očkování má víc než 6,7 milionu lidí, celkově zdravotníci za víc než rok očkování v ČR rozdali téměř 16,18 milionu dávek. Pro dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.