Viroložka Hana Zelená zhodnotila kroky nové vlády v boji s omikronem. Testování ve firmách považuje za zbytečné. Vysvětlila, proč

Viroložka Hana Zelená
Viroložka Hana Zelená
Foto: Se svolením platformy Zdravé fórum
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2022

Všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (61) testovat dvakrát týdně antigenními testy. Izolace nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů se zkrátí na pět dnů. Vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě Hana Zelená pro ŽivotvČesku.cz řekla, že s použitím antigenních testů nesouhlasí.

Vláda ve středu uvedla, že ve firmách se od 17. ledna budou zaměstnanci testovat dvakrát týdně antigenními testy. V současné době se musejí testovat jen pracovníci, kteří nemají dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19. Testování je závazné jednou týdně. Pokud má zaměstnanec pozitivní antigenní test, musí se dostavit na oficiální odběrové místo k provedení potvrzujícího PCR testu.

"Jsem skeptická k plošnému použití antigenních testů, nemyslím si, že to nyní přinese něco lepšího, než to přineslo v předchozích pokusech. Osobně považuji testování ve firmách antigenními testy za zbytečné, pokud to používáme u zdravé populace, kde je malý výskyt infekce, tak záchyt bude minimální. Testování nebude mít vypovídající hodnotu, bude spousta falešně pozitivních záchytů, na straně druhé mnozí lidé, kteří budou reálně infikovaní, tak testy zachyceni nebudou. Také jde o kvalitu testů, pořád není jisté, že výběr antigenních testů proběhl tak, aby byla zohledněna i kvalitativní kritéria, dosud se vycházelo z údajů výrobce, který si samozřejmě údaje uvedl vynikající. Když se ale dělaly nezávislé testy, tak se zjistilo, že kvalita testů je velmi rozdílná. Pokud se nic nezměnilo a znovu se spoléhá na to, co tvrdí výrobce, tak takové testování bude značně nespolehlivé," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ke krokům nové vlády viroložka Hana Zelená.

Dalším krokem, který vláda ve středu oznámila, je zkrácení karantény a izolace na pět dnů. Dosud trvala izolace dva týdny, karanténu bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky. Důvodem ke zkrácení karantény byla podle dřívějších vyjádření členů vlády obava, že by kvůli velkému množství nakažených a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky. Tento krok považuje viroložka Hana Zelená za pragmatický.

"Jedná se o pragmatické rozhodnutí. Je jasné, že pokud by se omikron masivně rozšířil a všichni lidé po kontaktu byli doma čtrnáct dnů, tak by se fungování společnosti zhroutilo. Je tady určité riziko, že někdo bude ještě nakažlivý, ale už bude mimo systém karantény. Držet ale v tuto chvíli zdravé lidi čtrnáct dnů v karanténě by mělo dalekosáhlé důsledky pro fungování státu," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě.

Jak přesně bude konec ledna a začátek února v Česku vypadat, detailně komentovat nechtěla. Podle studií, která má k dispozici, se ale domnívá, že jihoafrická varianta omikron by nakonec mohla znamenat pozitivní vývoj v celé koronavirové krizi.

"Podle dostupných informací to zatím vypadá, že omikron je méně nebezpečný v tom, že nedělá často těžké průběhy onemocnění. Na straně druhé ale bude více nakažlivý a navíc na něj hůře funguje imunita po očkování nebo po prodělání dřívějších variant, takže v komunitě se vyskytuje v postupně narůstající míře. Zřejmě opravdu omikron převládne, ale nastává to později, než byly původní předpoklady. Pokud by se skutečně splnilo, že virus je sice více infekční, ale méně nebezpečný, tak by to šlo hodnotit jako příznivý vývoj a omikron by se blížil sezónním respiračním virózám," vyslovila mírně optimistický názor viroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.