Vládní strany padají ke dnu, spokojenost lidí klesá. Propad již nelze zastavit, obává se mediální analytička. Je tu však rada, jak Babiše zbrzdit

Petr Fiala a Zbyněk Stanjura
Petr Fiala a Zbyněk Stanjura
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček, ČTK | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Slovenské volby řádně vyděsily politiky českých vládních stran. Vítězství Roberta Fica je jejich noční můrou. A ta se může stát drtivou realitou. Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi se propadá podpora vládních stran, lidé ukazují záda koalici Spolu, ale i Pirátům. Může se vládním partajím podařit v šílené rychlosti prudkou zatáčku vybrat? Mediální analytička Irena Ryšánková má jasno. Pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že propad už nelze zastavit.

Nejprve drsná čísla. Agentura Kantar pro Českou televizi naměřila v průzkumu veřejného mínění nelichotivá čísla podpory stran vládní koalice. Uskupení Spolu, které je složené z ODS, TOP 09 a lidovců, by nyní získalo 19,5 procenta hlasů. Propad o 4,5 procenta oproti květnu. Hnutí ANO, jež je vedené Andrejem Babišem, by utržilo 33,5 procenta hlasů, to je posílení o 6,5 procenta. Propadli se i Piráti, konkrétně o tři body na 8,5 procenta. Jen hnutí STAN si trochu polepšilo na 7,5 procenta hlasů.

Analytička Nikola Kopáčová v neděli v Otázkách Václava Moravce na ČT uvedla, že voliče ztrácí hlavně občanští demokraté, utíkají k Andreji Babišovi, SPD, Svobodným a Přísaze. Volby jsou sice naplánovány až na rok 2025, kabinet Petra Fialy má tedy ještě malinko času zkusit trend obrátit, ale skepticismus začíná převládat. Na občany už je toho prostě moc. Od starostí o živobytí přes přibývající války po pocit, že vláda ignoruje hlas lidí.

Nepřekvapí proto pohled mediální analytičky Ireny Ryšánkové, že strany tvořící vládu Petra Fialy už nemají šanci navrátit se na piedestal a užívat si vysoké podpory českých voličů. "Propad již zastavit nelze. Pětikoaliční vláda postavila svou kampaň na lákání hlasů příslušníků střední a vyšší střední třídy, které teď ale naprosto opustila. Téměř nedosažitelné hypotéky, zvyšující se ceny naprosto všeho, od potravin přes energie, nedostatek léků v kombinaci s nejrůznějšími aférami způsobuje naprostou ztrátu důvěryhodnosti," uvedla Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Velkým problémem je způsob komunikace vládních stran. Často připomíná mentorování, lidé zkrátka mohou mít pocit, že je jimi pohrdáno. "Přičtěme k tomu neschopnost »normální« komunikace, tedy nikoliv pomocí frází a hesel. A směs zvaná »volební prohra« je dokonale protřepaná," vysvětlila mediální analytička ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz. 

Můžeme tedy sledovat podobný mix problémů vládních stran, jako je na Slovensku. Robertu Ficovi významně pomohly nejen spory mezi vládními stranami, ale také jakási mocenská arogance politiků u kormidla. Lidé jsou schopni se uskromnit v zájmu vlastní země, rádi podpoří obranu trpících, ale musí se s nimi komunikovat slušně a bez špetky povýšenectví. Pohled na sociální sítě vládních politiků je v tomto směru někdy žalostný. Možná právě zde je klíč, kapka naděje. Pokud by se vládní sestavě podařilo nastavit k občanům přátelskou komunikaci o tíživých tématech, otevřeně a pravdivě jim své politické kroky vysvětlovat, nájezd opozice v čele s Andrejem Babišem by se mohl zbrzdit. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.