Reklama:

Vlna veder působí zdravotní problémy a kolapsy. Mluvčí záchranné služby poradila, jak na první pomoc

Záchranáři - Ilustrační snímek
Záchranáři – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2021

Tropická horka v posledních dnech působila řadě lidí nemalé potíže. Rtuť teploměru stoupala nad 30 °C a pocitovou teplotu zvyšoval ještě vlhký vzduch, který vytvářel dusno. Vlna veder komplikuje také práci záchranářům, kteří vyjíždějí mnohem častěji ke zdravotním kolapsům právě kvůli horku. Tisková mluvčí pražské Záchranné služby Jana Poštová poradila, jak by měla vypadat první pomoc před zásahem záchranářů. "Je několik příznaků, kdy by lidé rozhodně měli poslouchat tělo – pomůže odejít z daného prostředí, tedy z přímého slunce nebo z přehřáté místnosti někam do stínu. Po doušcích, ale ne zase moc, doplňovat tekutiny," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Česko má za sebou tropický týden, kdy víkend přinesl teploty až 35 °C. Záchranné složky vyjížděly k řadě případů, které souvisely právě s extrémně vysokými teplotami. Pokud se člověku udělá zle z přehřátí, existuje pár základních rad, které mohou pomoci v krizové situaci.

"Rozlišujeme úpal a úžeh – pro laiky je to úplně jedno, protože projevy jsou stejné. Je velmi důležité poslouchat vlastní tělo. Starší lidé, malé děti nebo kardiaci – tyto skupiny by se neměly pohybovat na přímém slunci, zejména přes poledne. Měly by průběžně přijímat dostatek tekutin, aby se vůbec nedostavil pocit žízně, kterým už tělo dává najevo, že tekutiny nutně potřebuje. Proto je důležité pít opravdu v průběhu celého dne," vyjádřila se Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že existují varovné příznaky, které signalizují problém.

Reklama:

"Mohou se objevit bolesti hlavy, motání hlavy, pocit na zvracení až zvracení, pocit na omdlení, rychlé bušení srdce a samozřejmě také ztráta vědomí. Při těchto příznacích by lidé rozhodně měli poslouchat tělo – co nejdříve odejít z daného prostředí, tedy z přímého slunce nebo z přehřáté místnosti někam do stínu a po doušcích, ale ne zase moc, doplňovat tekutiny," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, čemu věnovat pozornost.

Pokud se u člověka projeví některé z výše uvedených zdravotních obtíží, měla by s ním být další osoba. "Určitě by lidé neměli zůstávat o samotě, ale být pod dozorem druhé osoby – kamaráda nebo někoho, kdo je pohlídá. V případě, že udělají výše zmíněné úkony, mělo by to ustoupit. Ale pokud se tak nestane, a naopak by se přidaly další příznaky typu bolesti na hrudníku, pocity dušnosti nebo problémy s dýcháním až kolaps – to už jsou ohroženy základní životní funkce, a proto je nutné zavolat záchrannou službu. Operátor na lince buď poradí, nebo rovnou vyšle sanitku na pomoc," dodala Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: