Vojenský analytik Lukáš Visingr: Spěje to k zastavení ruské ofenzívy. Otázka je, co se stane 8. května večer a pořád se bude bojovat

Válka, Ukrajina, Donbas - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina, Donbas – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2022

Dva měsíce války uplynuly. Rusko ve válečných ziscích selhává a Ukrajina je úspěšná - to v pondělí prohlásil americký ministr zahraničí Blinken po návštěvě Kyjeva. Celý svět přesto řeší, co invaze na Ukrajinu znamená pro jeho bezpečnost. Nikdo neví, kam může Rusko zajít. O to více, když se Rusku nepodaří uspět v ideologickém spojení s 9. květnem 1945, který je odjakživa považovaný za nejdůležitější státní svátek v roce. Pro ŽivotvČesku.cz k aktuálnímu dění na východě Evropy promluvil vojenský analytik Lukáš Visingr.

Podle informací britských a amerických tajných služeb podřizuje ruské vedení blížícímu se výročí i vojenskou strategii na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že snaha získat kontrolu nad celou Ukrajinou a svrhnout Volodymyra Zelenského (44) v podstatě ztroskotala, potřebuje Moskva nějaký náhradní cíl. Jenže ani ten podle vojenského analytika nemíří do zdárného závěru.

"Rusové se snaží postupovat do hluboce budované ukrajinské obrany, sem tam agresor ustoupí, má ale velké ztráty. Rusové nemají za sebou žádný velký úspěch, kterým by se Putin mohl pochlubit, a jejich ofenzíva se vyčerpá. Tato prognóza zatím vychází," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník na vojenské strategie.

Před dvěma měsíci vstoupily první ruské tanky na ukrajinské území. Po dlouhých týdnech bojů získali Ukrajinci zpět Kyjevskou oblast, mezitím ale opět začala ruská ofenzíva na Donbas. Ukrajinci odrážejí ruské útoky a kousek po kousku osvobozují svá města, v nichž často odhalují hrůzné následky válečných zločinů ruské armády.

"Spěje to k tomu, že se ruská ofenzíva zastaví. Nebudou mít bojové jednotky, které by mohly útočit, protože budou oslabené a vyčerpané, nebudou mít na to, aby bojovaly dál, asi ani na to nebudou mít logistiku. Jak dlouho to bude trvat, to nevím, ale rozhodně to nebudou měsíce, je to spíše otázka pár týdnů. Také otázka je, co Rusové udělají, když bude 8. května večer a pořád se tam bude bojovat," dodal se zamyšlením pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.