Vojtěch překvapivě umožnil obří demonstraci proti Babišovi. Povolil akce nad 500 osob určené pro shromáždění

Vláda umožnila demonstraci.
Vláda umožnila demonstraci.
Foto: Milion chvilek
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2020

Ministerstvo zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem přišlo s překvapivou novinkou. Povolilo konání akcí nad 500 osob, které jsou podle zákona o právu shromažďovacím. A to s účinností od 15 hodin od úterý. Protesty proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO), které se uskuteční kromě Prahy také na dalších 145 místech v zemi, mají tak při překročení účastníku nad 500 osob zelenou.

"Naší prioritou je chránit zdraví občanů. Proto všechna ta opatření. Demonstrace jsme ale nikdy nezakázali. Abychom však předešli pochybnostem, přicházíme s výjimkou ze zákazu akcí nad 500 os. pro shromáždění konaná podle zákona o právu shromažďovacím, s účinností od dnešní 15h," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém Twitteru.

Milion chvilek byl odhodlán tento týden podat správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Soud podle spolku má rozhodnout o tom, zda není zásadní omezení práva na shromažďování opatřením ministerstva zdravotnictví nezákonné. Otázkou je, zda k podání žaloby při poměrně chytré změně nařízení dojde.

Akce se budou dnes konat například v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Opavě, Ostravě, Plzni, ve Zlíně, ale také v různých částech Prahy. Kompletní přehled všech protestních míst po celé ČR naleznete zde.

Rozhodnutí ministerstva o povolení akcí nad 500 osob v rámci shromažďování najdete ZDE

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.