Volby ovládl Petr Pavel. Jestli je to dobrá zpráva pro Česko, se teprve ukáže, říká bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Svá slova zdůvodnil

Bývalý politik Ivan Langer
Bývalý politik Ivan Langer
Foto: POLACEK JAKUB / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2023

Letošní prezidentské volby vyhrál jednašedesátiletý Petr Pavel, který získal více hlasů než jeho protikandidát Andrej Babiš (68). Výsledky se sice reálně stále sčítají, ale Česko už nyní zná, kdo se stane nástupcem Miloše Zemana (78). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra vnitra a politického komentátora Ivana Langera (56) s dotazem, zda výsledek prezidentské volby hodnotí jako dobrou zprávu pro Česko. Z jeho slov vyplynulo, že čas dá přesnou odpověď.

Pavla favorizovaly předvolební průzkumy i sázkové kurzy, i když první volební kolo vyhrál jen těsně. Volební účast s ohledem na zvýšený zájem voličů byla opět rekordní.

"To, jestli je to dobrá zpráva pro Česko, se teprve ukáže. Řada lidí spíše znala Andreje Babiše a věděla, proč nevolí Andreje Babiše, tím volila Petra Pavla, ale přitom nevěděla, co přesně může od Petra Pavla očekávat. Doufejme, že v jeho případě nenastane »cimrmanovské«, že velké očekávání vystřídá velké zklamání," zamyslel se Ivan Langer.

Pavel vyhrál první kolo před dvěma týdny díky 1,98 milionu získaných hlasů, Babiše ovšem předstihl jen o zhruba 23.000 hlasů. Pavla doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, z nichž se do jeho kampaně zapojili bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory, které v prvním kole prezidentského adepta nepostavily.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.