Volodymyr Zelenskyj uvedl, že řada Ukrajinců chce po masakru v Buči ruské vojáky zabíjet. Jak skončí mírové dohody, nastínil exdiplomat Petr Kolář

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2022

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) existuje velmi vysoké riziko, že mírové rozhovory s Ruskem nakonec skončí. Může za to podle něj hněv Ukrajinců způsobený ruskými zvěrstvy. Uvedla to agentura Interfax-Ukraina. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bývalému velvyslanci v USA a Rusku Petru Kolářovi (59), zda podle něj nakonec dojde k dohodě mezi zeměmi, které jsou ve válečném konfliktu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (72) v pátek naopak podle agentury Reuters uvedl, že se v mírových rozhovorech podařilo dosáhnout výrazných výsledků. Kyjev teď ale podle něj mění svůj postoj, a to na příkazy z Washingtonu a Londýna.

Volodymyr Zelenskyj na dotaz polského novináře sdělil, že řada Ukrajinců chce po tom, co se stalo v Buči nebo Mariupolu, ruské vojáky prostě zabíjet. "Když existují takové postoje, je těžké mluvit o čemkoliv," poznamenal.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého diplomata Petra Koláře, který zastával v minulosti post náměstka ministra zahraničních věcí ČR či působil jako velvyslanec v USA i Rusku, s dotazem, zda jeho pohledem nakonec dojde na mírovou dohodu a složení zbraní.

"Je to možné a stát se to může. Doufám, že se to stane. Máme tady několik příkladů, které ukazují, že může být dlouhodobé příměří, jako tomu je příkladem mezi Severní Koreou a Jižní Koreou. Já věřím, že k něčemu takovému konflikt na Ukrajině dospěje, ale musí to být pro Vladimira Putina prezentovatelné jako vítězství doma a pro Ukrajince také. Je to něco, co bude ještě vyžadovat nějakou dobu a nebude to asi úplně jednoduché. Tedy zejména dojednat, co je ten kompromis," upřesnil svůj pohled na současnou situaci pro ŽivotvČesku.cz bývalý diplomat.

Volodymyr Zelenskyj podle agentury dal zároveň najevo připravenost jednat s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem, který podle něj na ruské straně o všem rozhoduje. Moskva na jednání na nejvyšší úrovni zatím nepřistoupila.

Šéf ruské diplomacie uvedl, že kvůli postoji Kyjeva rozhovory uvázly na mrtvém bodě a zopakoval, že dodávky zbraní na Ukrajinu ze zahraničí jsou pro ruské síly legitimní cíl. Zároveň ale zdůraznil, že Rusko se nepovažuje za stát, který by byl ve válce s NATO.

Takový vývoj by podle něj zvýšil riziko jaderné války, což se nesmí stát. Rusko nikomu jadernou válkou nevyhrožuje, mluví o ní jen západní země, tvrdí šéf ruské diplomacie. Paradoxem je, že oproti tomu Kreml opakovaně hovořil o možnosti použití jaderných zbraní.

Redakcí oslovený bývalý diplomat Petr Kolář je přesvědčen, že nemusí zůstat jen u rétoriky. "Ona se nemusí vystupňovat jen rétorika, oni to mohou skutečně a bohužel použít, protože to šílenství, které předvádí, k tomu i vede. Pokud by se dařilo ukrajinské armádě Rusko zatlačovat a získávat území, které obsadili, tak se obávám, že nemůžeme vyloučit, že by Rusové použili taktickou jadernou zbraň. A tady je to na naší straně, protože jsme zatím nedokázali, myslím tím demokratický svět, kterému se říká Západ, vzkázat Vladimiru Putinovi, že pokud něco takového udělá, tak ho nemine to, čím on vyhrožuje nám, a to »armagedonem«, tedy že ten »armagedon« přijde z naší strany," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý velvyslanec Petr Kolář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.