Výhled počasí na celý květen: V první dekádě teploty nejčastěji do 20 °C, pak přijde zásadní zlom

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2022

Na 1. května více oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky a ojediněle bouřky, přinese brázda nízkého tlaku vzduchu. "Ale rozhodně neproprší celý den. Při troše štěstí zvládnete polibek pod kvetoucí třešní bez deštníku. Na cestu zpátky ho ale raději připravený mějte. Bude oblačno, přechodně polojasno, místy přeháňky nebo déšť. Během odpoledne se mohou ojediněle tvořit i bouřky," upřesnila předpověď počasí pro ŽivotvČesku.cz pro úvod nadcházejícího měsíce konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Nejvyšší odpolední pocitové teploty se budou pohybovat mezi 16 až 20 °C. V posledních letech přinesl nejvyšší teplotu 1. květen v roce 2012 - maxima stoupala k 31 °C, vloni to byly teploty do 15 °C a v roce 1997 do 10 °C.

Výhled počasí na květen:

V posledních třech letech bylo květnové počasí v České republice teplotně podprůměrné a bohaté na srážky. Výhledy počasí naznačují, že je potřeba počítat s lokálními přeháňkami nebo deštěm, ojediněle i s bouřkami a teplotami v první květnové dekádě nejčastěji do 20 °C. Druhá polovina května ale už zřejmě 25 °C přinese.

Období 1. - 10. květen

Oblačno až polojasno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Ranní teploty 9 až 3 °C. Denní teploty 13 až 20 °C.

Období 11. - 20. květen

V první polovině období oblačno až polojasno, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně částečné ubývání oblačnosti i srážek. Ranní teploty 11 až 5 °C, postupně 14 až 10 °C. Denní teploty 16 až 23 °C, na konci období až 25 °C.

Období 21. - 31. květen

Zpočátku období převážně polojasno, postupně přibývání oblačnosti, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami a bouřkami. Ranní teploty 13 až 7 °C. Denní teploty 18 až 26 °C.

"Dlouhodobý teplotní normál v ČR pro toto období je 13 °C, průměrný úhrn srážek je 69 mm (let 1981-2010). A na úplný závěr několik typů, co lze během května pozorovat na obloze. Hned 1. května nastane vzácný úkaz – konjunkce nejjasnějších planet Venuše a Jupitera. Z našeho území bude pozorovatelná nízko nad obzorem okolo 4:30 hodin. A v pondělí 16. května si okolo 4 hodiny ranní nenechte ujít zatmění Měsíce," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.