Pnutí, které zajistí mír: Bezpečnostní expert z katedry politologie popsal scénář, ve kterém bude Vladimir Putin odstraněn

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2022

Válka na Ukrajině trvá už přes dva měsíce. Rusko už nemluví jen o Donbasu, ale dává najevo, že chce celý jih Ukrajiny až k hranicím Moldavska, kde je proruské separatistické Podněstří. Ruský prezident Vladimir Putin (69) se domnívá, že Rusko ve válce na Ukrajině vítězí a že čas je na jeho straně. Podle bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity ale celý konflikt může skončit i svržením nejmocnějšího může Kremlu, uvedl to na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.

Je to možná scénář, kterému věří nejen Ukrajinci, ale celý Západ. Scénář, který ukáže naprosté selhání ruských vojenských sil, a následek bude hodně nepříjemný pro Vladimira Putina. Může totiž dojít k jeho svržení. Podle zkušeného bezpečnostního experta by teoreticky stačilo, aby Rusko nebylo vojensky úspěšné.

"Je to jedna z variant, jak může válka na Ukrajině skončit. Pakliže nebudou Rusové schopni vyhrát a Vladimir Putin nebude schopen doma říct, že Rusko vyhrálo a došlo svých cílů, protože on musí toto udělat, aby si zachoval pozici a tvář, v kombinaci se zhoršující se ekonomikou vlivem sankcí může skutečně dojít k tomu, že se začne vytvářet napětí v Rusku, a pak je už jen otázkou, jak moc si je Putin jist svou pozicí a kontrolou opozice," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie, co se může dít uvnitř Ruska, pokud by vojensky nebylo na Ukrajině úspěšné.

"Převrat může přijít z několika směrů, ať už od vojáků, kteří jsou nespokojeni, jak tohle celé bylo vedeno a jejich síly byly zataženy do konfliktu, který nejsou schopni vyhrát, přes tajné služby jako je FSB. Jsou to varianty, kdy se Rusům nebude extrémně dařit, budou na ně doléhat mezinárodní sankce, tak to může vytvořit vnitřní pnutí a Vladimir Putin bude obětován jako strůjce problémů a nahrazen někým, kdo se bude schopen se Západem, případně Ukrajinci, domluvit na méně bolestivém stažení vojsk z Ukrajiny," dodal pro ŽivotvČesku.cz špičkový bezpečnostní expert.

Kreml má oficiálně velké cíle i přesto, že se mu ve válce zatím nedaří. Armáda se stáhla po neúspěšném pokusu dobýt Kyjev a na východě na Donbasu zatím naráží na připravenou ukrajinskou obranu. Rusové pouze ovládli Chersonskou oblast na jihu a dobyli většinu přístavního města Mariupol za cenu jeho zničení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.