Výhled počasí na celý týden: Přechod z tepla do zimy. Studený vzduch od severu přinese citelné ochlazení, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

Začátek třetího listopadového týdne se ponese ve znamení spíše zatažené oblohy a především výskytu mlh, které mohou způsobovat komplikace hlavně řidičům. Podle konzultantky počasí Dagmar Honsové se teploty nejvýše vyšplhají o víkendu, ale v neděli už budou ovlivněny příchodem studené fronty. "V sobotu bude oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky a po ránu místy mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 8 až 4 °C. Odpolední teploty 8 až 12 °C," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Ve statistikách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je evidována jako průměrná teplota 3,5 °C v období od 8. listopadu do 5. prosince v letech 1991 až 2020. Průměrný úhrn srážek je pak 40 milimetrů. Aktuálně začal třetí listopadový týden, kdy bude podle meteorologů sněžit pouze na vrcholcích hor, ale příští týden – tedy poslední v tomto měsíci, přinese už citelné ochlazení a sníh i v nížinách.

"Také ještě ve třetím listopadovém týdnu budou nejvyšší odpolední teploty stoupat i přes 10 °C, vůbec nejteplejšími dny budou pátek a sobota, kdy počasí u nás ovlivní teplá fronta a nejvyšší teploty se budou šplhat i přes velkou oblačnost a srážky až na 12 °C. Pouze ve čtvrtek bude déšť na vrcholcích hor přecházet v déšť se sněhem nebo sněžení. Až od neděle začne do Česka proudit studený vzduch od severu, který přinese citelné ochlazení a v příštím týdnu letos poprvé i sněžení mimo horské oblasti," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pondělní den přinese zataženo s nízkou oblačností a výjimkou nebudou ani mlhy.

"V pondělí postupně během odpoledne dojde místy k ubývání oblačnosti na polojasno. Odpolední teploty vystoupí na 5 až 9 °C, při slunečné obloze na 11 °C. V úterý bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo. Během dne ojediněle polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, při vyjasnění a slabém větru klesnou na -2 °C. Odpolední teploty vystoupí na 4 až 8 °C, při slunečné obloze bude až 10 °C. Na Českomoravské vrchovině a vrcholcích severních hor bude foukat čerstvý vítr s nárazy o rychlosti kolem 50 km/h. V den státního svátku ve středu 17. listopadu bude zataženo, ojediněle dojde na mrholení a také mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 6 až 2 °C, přičemž odpolední teploty vystoupí na 5 až 9 °C," vyjádřila se konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Ve čtvrtek pak nedojde na žádnou zásadní změnu - bude oblačno až zataženo. "Místy očekáváme déšť nebo přeháňky, na vrcholcích hor sněhové nebo smíšené. Po ránu místy mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 1 °C, odpolední teploty vystoupí na 5 až 9 °C. V pátek bude zataženo, postupně na většině území déšť a ranní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 1 °C. Odpolední teploty vystoupí na 8 až 12 °C, ale bude větrno, foukat bude čerstvý západní vítr s nárazy o rychlosti kolem 50 km/h," sdělila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Víkend bude ovšem z hlediska teplot vydařený. "V sobotu bude oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky a po ránu místy mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 8 až 4 °C. Odpolední teploty 8 až 12 °C. V neděli bude oblačno, ojediněle přeháňky, na horách postupně sněhové. Po ránu místy mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 6 až 2 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 6 až 10 °C, během odpoledne ochlazování," dodala pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.