Vymřelo 70 procent hmyzu. Chemie a řepka má značný podíl, řekl ŽvČ uznávaný entomolog

Tomáš Melichar se obává o hmyzí říši.
Tomáš Melichar se obává o hmyzí říši.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2020

Katastroficky scénář není jen pro včely. Každý rok oficiálně ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu. Bude-li ho ubývat dosavadním tempem, za necelých 100 let hmyz zmizí z planety úplně, vyplývá z analýzy zveřejněné v časopise Biological Conservation. Podle uznávaného českého entomologa Tomáše Melichara je situace velmi alarmující.

"Lidé a média to obecně zlehčují. Úbytek hmyzu z obecného hlediska je způsoben tím, jak se lidé chovají k přírodě. Problémem jsou pesticidy a insekticidy, jsou všude v plném rozvoji. Příroda je otrávená," nastínil jeden z důvodů, proč hmyzí svět značně trpí. A umírá...

Podle Melichara dochází nejen v Evropě, ale i Česku k rapidnímu snižování populace hmyzu. A lidstvo si zadělává na pořádný průšvih. Přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny. Hmyz mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi.

V řepce je smrt

"Včelařům vymřelo 80 procent populací a nevědí přesně proč. Nevědí přesně proč, podle mě jim včelstvo vymírá kvůli tomu, že je otrávené. Může za to pravděpodobně řepka... Polévá to tou chemií, já jsem teď byl na řepkovém poli a nenašel jsem tam ani mouchu. Tou chemií je to podle mě utlumené. Studie mluví o tom, že za deset let vymřelo 70 procent hmyzu v Evropě," upřesnil pro Život v Česku Melichar.

Otázkou je, co s tím. I na to má Melichar smutnou odpověď. "V této zemi a v současnosti toho asi moc vymyslet nejde," dodal zklamaně entomolog Tomáš Melichar, který v koutku duše možná věří, že se věci dají do pořádku a bude zachráněn ekosystém.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.