Vystoupení Ivany Zemanové kandidátku na prezidentku neuklidnilo. Nevolená parta si hraje na vládce, říká Long Slámová

Ivana Zemanová a její dcera Kateřina Zemanová.
Ivana Zemanová a její dcera Kateřina Zemanová.
Foto: David Malik / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2021

Otázka, zda je nemocný prezident Miloš Zeman (77) schopný zastávat svůj úřad, zůstává nejasná i po vystoupení první dámy Ivany Zemanové (56). Ta v přečteném prohlášení poprosila o klid, ale nesdělila, co jejího manžela trápí. Kolem prezidentova zdravotního stavu dál kolují spekulace. Otázkou také je, jakým způsobem na oddělení ARO v Ústřední vojenské nemocnici pracuje, jak opakovaně uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček (42). "Ve chvíli, kdy celou českou veřejností cloumají nejen obavy, ale i spekulace ohledně situace na Hradě, už takovéto vystoupení, byť s rodinným akcentem, nemohlo nikoho uklidnit," zkritizovala pro ŽivotvČesku.cz práci prezidentova okolí Klára Long Slámová (44).

Ve čtvrtek ohlásil hradní mluvčí Jiří Ovčáček, že se uskuteční tisková konference ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky Miloše Zemana. Na brífinku ale pouze první dáma přečetla prohlášení, ve kterém požádala o toleranci a pochopení.

"Prezident republiky, ale také téměř 30 let můj manžel a otec mé dcery, kterého miluji, jak jistě víte, je v nemocnici. Jako média se zajímáte o jeho zdravotní stav, což je pochopitelné. Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické. Zdraví každého člověka je citlivá a vážná věc. Jistě i vy jste se setkali ve svém okolí mezi svými blízkými s někým, kdo nečekaně onemocněl a měli jste o něj přirozené obavy a přáli jste si, aby se brzy vyléčil. Věřte, že mám stejné pocity. A ze všeho nejvíc si přeji, aby se můj manžel uzdravil. Není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl, a proto vás znovu prosím o toleranci," uvedla před novináři Ivana Zemanová a následně brífink opustila. Česká veřejnost tak ani po jejích slovech dále neví, jak moc je stav prezidenta vážný. Podle hradního mluvčího ale prezident pracuje přímo z ARO, kde se ve čtvrtek také setkal s šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem.

Ten novinářům sdělil, že Miloš Zeman citoval německé klasiky a smál se tomu, že část společnosti spekulovala o jeho úmrtí.

Ve čtvrtek pozdě večer pak Ústřední vojenská nemocnice vydala prohlášení, že návštěva Radka Vondráčka na oddělení ARO se uskutečnila bez vědomí lékaře. Nemocnice nechá prošetřit, kdo šéfa Sněmovny k pacientovi ve vážném stavu pustil.

Z toho, co se děje na Hradě a v okolí Miloše Zemana, má obavy také advokátka Klára Long Slámová, která v létě oznámila kandidaturu na post prezidenta.

"Z lidského hlediska vystoupení Ivany Zemanové chápu, ale takové prohlášení bych očekávala již o několik dnů dříve a nikoliv na Hradem avizované tiskové konferenci ke zdravotnímu stavu prezidenta, na kterou čekal prakticky celý národ. Ve chvíli, kdy celou českou veřejností cloumají nejen obavy, ale i spekulace ohledně situace na Hradě, už takovéto vystoupení, byť s rodinným akcentem, nemohlo nikoho uklidnit a uspokojit, právě naopak," řekla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nemá dobrý pocit z toho, jak pracuje nejbližší okolí prezidenta.

"Nikým nevolená partička lidí kolem prezidenta si hraje na samozvané vládce této země. S přehlíživou arogancí nereagují dokonce ani na žádosti a výzvy druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy Senátu. Mám obavy, že tato parta si přisvojila úřad prezidenta. Celé čtyři dny, co je prezident na ARO či na JIP nám vykládají nesmysly, proti nimž se už ohradila i sama nemocnice. Občané mají právo vědět, zda prezident, který je mimo jiné vrchním velitelem ozbrojených sil, je ve stavu, kdy může normálně jednat a pracovat. Podle toho, co lidé z Hradu předvádí a jak komunikují, mě paradoxně utvrzují v opaku, tedy že Miloš Zeman není schopen, minimálně v tuto chvíli, svůj úřad zastávat," doplnila pro ŽivotvČesku.cz žena, která v současné době sbírá podpisy umožňující účast v prezidentských volbách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.