Vzácná rada na obranu před nenávistí, na kterou si stěžuje Jurečka. Chovejte se tak, aby měli lidé pocit, že sloužíte své zemi, předložil Šándor

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2024

Komentář: Neveselý je někdy pohled na zemi českou. Zlá slovíčka, která umí ranit a ublížit, se rozmáhají ve veřejném prostoru a terčem nenávistných útoků se vedle Ústavního soudu stávají i ministři vlády Petra Fialy, jak si postěžoval lídr lidovců a šéf rezortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Slušný člověk musí projevy zloby odmítnout. Ve světle houstnoucí atmosféry je ale legitimní otázka, zda by politici neměli také něco změnit, aby obrousili hrany. Bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že by veřejně činní lidé měli dodržovat etická a morální pravidla. A z jejich práce by mělo prýštit, že slouží své zemi.

Není jednoduché v této době válek, krizí, nejistoty a nespokojenosti vládnout. Druhou stranou mince moci je nesnášenlivost oponentů, která někdy překračuje i hranici zákona. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si postěžoval, že za poslední měsíce přibylo výhrůžek členům vlády i slovních útoků. "Musím říct, že i vůči mé osobě i jiným členům vlády za poslední měsíce výrazně přibyly různé verbální výhrůžky a útoky," řekl lidovecký lídr ČTK s tím, že ataky předal policii k prošetření.

Podle bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora nepřispívá k neblahé atmosféře v republice i politika samotná, kdy se vládní činitelé navzdory různým kauzám drží svých křesel.

"Kritika však nemá přesáhnout hranici. Problém ale je u některých, kteří mají pocit, že tu nic nefunguje jako nějaká pojistka. Pokud to, co by jakýkoliv ministr ve slušné vládě odnesl odvoláním, případně by sám rezignoval, a u nás to nadále vysedí, a to jen proto, aby se koalice nerozpadla, tak to lidé vidí logicky znepokojeně," upozornil pro ŽivotvČesku.cz.

Terčem slovních útoků se stali po posvěcení snížení valorizace důchodů i soudci Ústavního soudu, jak uvedl šéf tribunálu Josef Baxa. Podle bezpečnostního experta se do situace promítá rozčarování některých občanů z verdiktu. Vše řečené ale podle Andora Šándora neznamená, že je správné přimhuřovat oči nad verbálním násilím.

"V případě snížené valorizace penzí, kdy se Ústavní soud zabývá otázkami ekonomické povahy, což si myslím, že mu úplně nepřísluší, tak to samozřejmě nebudí dojem, že by byl nestranný. Ale samozřejmě násilí v jakékoliv formě - verbální či fyzické - je přes čáru a je velmi důležité to řádně odsoudit a policie by to měla prošetřit," podotkl.

Pro zklidnění rozjitřené společnosti a zahojení živých ran je podle Andora Šándora nutný také aktivní přístup politiků. I veřejní činitelé by měli dodržovat pravidla, aby se společenská smlouva nezhroutila a nevznikl nenávistný chaos.

"Aby se snížila hladina podobných útoků, možná je to naivní názor, tak by ale podle mě měla být v práci politiků být vidět etika, morálka, jejich schopnost se domluvit a chovat se tak, abychom si mohli myslet, že slouží občanům a své zemi, a to v tom dobrém. To si myslím, že je jeden ze základů, jak napravit situaci, která každému normálnímu člověku musí být protivná," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.