Vzácná stokoruna roste na hodnotě. Dřív se dala prodat až za 30 tisíc korun, teď je to více. Promluvil ekonom, co zvedá cenu bankovky

Vzácná stokoruna
Vzácná stokoruna
Foto: Se svolením AUREA Numismatika
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2022

Mohlo by se zdát, že jde o obyčejnou stokorunu. Jenže kdo takovou má, nebude litovat. Zároveň může v klidu říct, že se na něj usmálo velké štěstí. Má totiž poměrně velkou hodnotu a její cena se šplhá ve skvělém stavu i k částce 30 tisíc korun. "Její platnost už skončila, ale někdo ji může mít založenou doma, stává se to," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika s tím, že s každým rokem se ceny za podobně vzácné bankovky navyšují. O tom pro ŽivotvČesku.cz promluvil ekonom Štěpán Křeček, který upozornil, že inflace z podobně vzácných bankovek dělá »zlatý důl«.

Loni v červenci meziroční inflace činila 3,4 procenta a postupně zrychlovala až na nynějších 17,5 procenta, což je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993. Podle statistiků nejvíce zdražily energie a potraviny. Jenže rostou ceny i vzácných mincí či bankovek.

Podle ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka se inflace promítá i do oboru sběratelství. "Tím, že sběratelství je na vzestupu, tak jsou lidé ochotni za raritní kousky platit více a více peněz a i v inflaci si to navýšení udržuje hodnotu, podobné to je u drahého alkoholu, obrazů, případně je teď populární sbírat drahé stavebnice a podobně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Pokud jde o vzácnou stokorunu, s příchodem února 2007 skončila platnost některých českých bankovek. Jde o padesátikoruny, stokoruny, dvoustovky a pětistovky vzoru 1993. Poznají se podle toho, že na líci mají letopočet 1993 a na rubu jim vpravo dole schází malý obrázek. Bankovky vzoru 1993 už Češi v obchodech neudají, bezcenné ale nejsou. Některé z nich jsou totiž vzácné. A to zejména kvůli tomu, že jich bylo jako šafránu. Řadí se k nim stokoruna se speciální sérií.

"Jde o bankovku v hodnotě 100 korun. Jejím nosným tématem je Karel IV. Je klasicky zelená a jde o náhradní sérii s označením »Z01«. Je jich hrozně málo. Spustily se do oběhu jako náhradní série. Jde ale už o neplatnou bankovku, které skončila platnost 31. ledna 2007. Tiskla se v Anglii," popsal pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA s tím, že za takovou bankovku ve skvělém stavu bylo možné v loňském roce dostat i 30 tisíc korun. Teď je to ale mnohem více. "Musí být ale opravdu perfektní," zdůraznil Veselý.

Nikdo přesně neví, kolik těchto bankovek je ještě mezi lidmi, moc jich ale nebude. Ale zcela jistě se pár šťastlivců najde.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.