Z plynu se stal politický nástroj, jsem naštvaná. Jaroslava Obermaierová řekla, jak by podle ní vláda měla řešit energetickou krizi
Současná energetická krize v Česku nenechává chladnými nejen běžné občany, ale také známé osobnosti. Herečka Jaroslava Obermaierová (76) má na celou situaci jasný názor, o který se podělila s redakcí ŽivotvČesku.cz. "Jsem naštvaná, protože se z plynu stal politický nástroj. Bez plynu asi brzo umřu, mám na něj doma úplně všechno," posteskla si.
Energetická situace je pro občany Česka momentálně velkým strašákem. Od začátku války na Ukrajině došlo k velkému nárůstu cen plynu i pohonných hmot, neboť vývoz do EU v letošním roce výrazně klesl kvůli diplomatickému napětí vyvolanému únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Západní státy na ruskou agresi zareagovaly sérií tvrdých sankcí, které se týkají firem, celých odvětví i některých významných jednotlivců.
Před začátkem války na Ukrajině Rusko dodávalo do EU kolem 40 procent unijní spotřeby plynu, v současné době už to je kolem devíti procent. Zastavení Nord Streamu 1 Moskva zdůvodňuje technickými problémy a dopadem západních sankcí, vláda v Berlíně ale tyto důvody neuznává a tvrdí, že Rusko export zastavilo schválně, aby vyvolalo růst cen a potrestalo Evropskou unii za sankce.
Situace má pochopitelně dopad na české domácnosti, kterým stále narůstají výdaje. Názory na to, co by měla vláda dělat, se pohybují na škále od individuální domluvy s Ruskem přes zastropování ceny energií až po úplné ukončení odběru ruského plynu. Svůj pohled na věc redakci ŽivotvČesku.cz přinesla také herečka Jaroslava Obermaierová.
"Řekla bych, že je to celé zlodějina. Z plynu se stal politický nástroj. Jsem naštvaná. Vláda nám sice říká, že máme šetřit, ale proč potom pan Fiala lítá vládním speciálem na pohřeb královny? Každý nemá možnost úsporných opatření, pořízení fotovoltaiky a podobně. Já mám třeba doma i na chatě všechno na plyn, takže bez něj asi brzy umřu. Navíc jsou domácnosti, které si ten plyn už opravdu nemohou dovolit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz rozhořčená herečka, kterou diváci znají například ze seriálu Ulice, kde se již 17 let objevuje v roli Vilmy Nyklové.
Portál manipulatori.cz reagoval na informace, že Fialův let stál miliony, jak některá média nedávno nepravdivě uvedla. "Z Prahy do Londýna je to vzdušnou čarou 1040 km. Samozřejmě letadlo neletí vzdušnou čarou a tak počítejme s cca 1200 km. Spotřeba Airbusu A319 je cca 3 kg paliva na kilometr. Počítejme tedy, že spotřeboval tam a zpět 3600 litrů paliva. Cena leteckého benzínu se s DPH pohybuje kolem 48 Kč za litr. Cena jednoho letu tedy činní cca 172 000 Kč. S přípravou na let a kroužením po letišti nepřesáhnou náklady na takový tam i zpět 400 000 Kč. Reálně, pokud bychom tedy vyčítali vládě mrhání, musíme vyčítat částku okolo 400 000 Kč," uvedl portál, který tak vyvrátil nepravdivá tvrzení.
Pokud jde pak o rozlícení české herečky, je přesvědčena, že vláda by měla najít řešení v podobě jasné dohody v rámci dodávek energií - tak jednoduché to podle Jaroslavy Obermaierové může být. "Myslím, že by se vláda prostě měla dohodnout s tím, kdo nám je schopný potřebné energie dodat. Budeme se tu štrachat se zásobníky a kapalným plynem, přitom trubky, kterými by mohl plyn přitéct, už stojí," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled Jaroslava Obermaierová na to, jak by bylo vhodné složitou situaci řešit.
"V tuto chvíli žádný ruský plyn nebereme. V současnosti do ČR proudí plyn převážně norský. Po přerušení dodávek plynu do Nord Streamu 1 klesly zhruba o 40 procent a ČR je v situaci, kdy je zatím schopna to zvládat. Otázka je, zda tomu tak bude celou topnou sezónu, zda skutečně budeme moci relativně ve vysoké míře čerpat plyn, i když jsou ruské kohouty zavřené. Pokud by dodávky nebyly na 60 procentech stavu před uzavřením dodávek plynu z Ruska, ale třeba jen na 40 procentech, případně méně, tak situace bude mnohem kritičtější a vláda by musela přistoupit k nějakému razantnímu přídělovému hospodaření v rámci plynu," informoval pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda o tom, jak si Česko momentálně stojí, co se ruského plynu týká.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.