Z Prahy odletěl ruský speciál s první várkou diplomatů. Bezpečnostní expert promluvil o dopadu na vztahy obou zemí

Ruská ambasáda v Praze je pod dohledem mužů zákona.
Ruská ambasáda v Praze je pod dohledem mužů zákona.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2021

Ze třetího terminálu pražského letiště v Ruzyni v sobotu po 14:30 vzlétl směrem na východ ruský vládní speciál. Ten dopraví do Ruska část diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných z Česka kvůli kauze Vrbětice. Česko tak opustilo několik desítek zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (63) současný moment bude z obecného hlediska spíše škodlivější pro Českou republiku. "Domnívám se, že toto poškodí více nás než Rusy a je otázka, jak dlouho ty vztahy mohou být špatné," zdůraznil.

Tiskový tajemník ruské ambasády Nikolaj Brjakin uvedl pro agenturu TASS, že Česko opustilo 54 zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze. Druhá skupina pracovníků ambasády se s rodinami do Ruska vrátí v pondělí odpoledne. Tím dojde k završení vyrovnání počtu pracovníků velvyslanectví Ruska v Praze.

Podle bezpečnostního experta by se už dále špatné vztahy mezi Českou republikou a Ruskem neměly prohlubovat. "Toto už vztahy nezhorší, protože ty už jsou špatné. Rusko zavírá obchodní zastoupení, což pro naše podnikatele není dobrá zpráva. Určitě nás zastoupí firmy z jiných zemí, což ale bude pro škodu České republice. Problém byl s přebujelým aparátem naplněným agenty, tak bylo dobře, že se podařilo snížit na tento počet, ale druhá věc je, že za kratší konec budeme tahat my. Myslím si, že ani alianční summit v Bruselu to dále nebude řešit a je vidět, že některým zemím za to nestojíme. Pro nás to bude problém ten, že Rusové nám prodají to, co si od nich musíme koupit a oni si od nás koupí jen to, co od nás budou chtít. Domnívám se, že toto poškodí více nás než Rusy a je otázka, jak dlouho ty vztahy mohou být špatné. Ale když se podívám na jiné státy a nemusím v Evropě chodit moc daleko, tak je možné, že ty vztahy mohou být špatné i desítky let," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, že kauza Vrbětice z celkového pohledu nic dobrého nepřinesla. Alespoň pokud jde o vztahy mezi oběma zeměmi.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že do výbuchů v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Česko v dubnu vyhostilo 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva v reakci vyhostila 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.