Za čtvrtek laboratoře odhalily 5 749 nově nakažených s covidem. Infekce převládá u neočkovaných

Testování na koronavirus - Ilustrační snímek
Testování na koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 31. 12. 2021

Ve čtvrtek v Česku přibylo 5749 potvrzených případů covidu, o 22 procent méně než před týdnem. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů, který v mezitýdenním srovnání klesl zhruba na polovinu. V nemocnicích je 3163 pacientů s prokázanou infekcí, zhruba o 950 méně než v předvánoční čtvrtek. Vyplývá to z dat, která ČTK poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Údaje o vývoji epidemie za předchozí den obvykle zveřejňuje server ministerstva zdravotnictví kolem 05:00. Dnes byla data na webu aktualizována se zhruba čtyřhodinovým zpožděním.

Ze čtvrtečních 5749 nově potvrzených případů covidu bylo 58,7 procenta odhaleno u neočkovaných lidí. Necelých 40 procent připadalo na lidi s dvěma dávkami vakcíny a zbytek byli lidé s nedokončeným očkováním. Dokončené očkování má v Česku 62 procent obyvatel.

U lidí ve věku nad 65 let bylo ve čtvrtek potvrzeno 615 nových případů nákazy. Epidemická zátěž mezi seniory je podle ÚZIS stále vysoká, pozitivní zprávou ale je, že virová nálož i v této části populace dlouhodobě klesá, i když velmi pomalu.

V přepočtu na 100.000 obyvatel v Česku připadá 308 nových případů za poslední týden. Je to nejnižší hodnota sedmidenní incidence od konce října. "Makropopulační data nadále potvrzují klesající trend epidemie v tempu cca 25 procent týdně," uvádí ÚZIS. Zároveň ale upozorňuje, že hodnoty řady klíčových ukazatelů zůstávají stále rizikově vysoké.

Nejrychleji se epidemie v posledních dnech šíří v Praze a středních Čechách. V metropoli připadá na 100.000 obyvatel 384 nových případů za poslední týden ve Středočeském kraji 366. Naopak nejnižší incidenční číslo vykazuje Karlovarský kraj se 162 případy na 100.000 obyvatel za týden.

O zpomalování šíření epidemie svědčí reprodukční číslo, které udává kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Aktuálně to je 0,78. Pod zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží od začátku prosince.

Ve čtvrtek provedly laboratoře podle průběžných údajů 49.400 testů na přítomnost nového typu koronaviru. Ve stejný den předchozího týdne to byl více než dvojnásobek, téměř 105.000.

Poměrně vysoká zůstává relativní pozitivita testů. U diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé s příznaky onemocnění, je sedmidenní průměr pozitivních vzorků 22,7 procenta. U epidemiologicky indikovaných testů, prováděných například kvůli kontaktu s nakaženým, je pozitivních přibližně 12 procent vzorků.

Nemocnice v Česku ve středu přijaly 162 nových pacientů s covidem. Hospitalizovaných tak bylo 3163 lidí, z toho 627 leželo na jednotkách intenzivní péče.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března bylo zaznamenáno asi 2,47 milionu případů nákazy a zemřelo 36.129 lidí s covidem-19. Za čtvrtek je zatím hlášeno 28 úmrtí.

Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 15,4 milionu dávek očkování proti covidu. Ukončené očkování má přes 6,6 milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.