Za každý ztracený život jedna svíčka. Lidé uctívají památku 11 obětí bohumínské tragédie

Lidé zapalují svíčky za oběti tragické události.
Lidé zapalují svíčky za oběti tragické události.
Foto: Arciv Karla Tichovského
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2020

Bohumínská tragédie, kdy po žhářském útoku přišlo o život 11 lidí, se vepsala do života všech lidí v Česku. Lidé nedaleko domu vytvořili pietní místo, kde zapalují svíčky, přinášejí fotky či plyšáky. Lidé v Bohumíně na tragicky zemřelé myslí ale i ve svých domovech. A některé okenní parapety jsou plné svíček.

V úterý policisté k soudu přivedli žháře Zdeňka K. v přilbě a neprůstřelné vestě. Ruce měl obvázané, sám se při útoku poranil. Muž se k činu po zadržení přiznal. Policistům po svém zatčení uvedl, že chtěl spáchat sebevraždu motorovým vozidlem. Soud ho z důvodu, že by mohl páchat další násilné trestné činy, poslal do vazby. Hrozí mu doživotní trest.

Nezvládnutá reakce na odmítnutí

Motivem jeho útoku byla msta kvůli špatným rodinným sporům. Podle námi osloveného psychologa Jeronýma Klimeše mohlo jít nejspíše o nezvládnutou reakci na sociální odmítnutí, což by neměla být diagnoza. Tu psycholog spíše vidí v alkoholu, který v době, kdy svůj čin spáchal, byl pod vlivem návykové látky. Těžko se to z kusých informací, které máme, posuzuje. Může tam být řada věcí, které nevíme, podle toho, co víme, šlo ale o nezvládnutou reakci na sociální odmítnutí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Klimeš.

Desítky lidí kvůli jednání žháře přišly o své blízké. Zdeněk K. zapálil byt v 11. patře panelového domu svého syna, kde po rozchodu s ním žila i jeho manželka. V bytě se ve chvíli, kdy polil bytové dveře hořlavinou a zapálil je, nacházelo 15 lidí. Dvanáct dospělých a tři děti se účastnili oslavy narozenin. Oheň se vlivem akcelerátoru hoření, mluví se o benzínu, rozšířil extrémně rychle. Šance, že by se podařilo lidem uvnitř bytu zachránit si život, se byla velmi malá.

V bytě zemřeli tři dospělí a tři děti, pět dalších lidí zahynulo, když se před rychle šířícím se ohněm snažili zachránit skokem z okna z 11. patra domu. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout na balkon sousedního bytu. Smrt 11 lidí, které v bytě uvěznil úmyslně založený požár, se řadí k největším tragédiím v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.