Za odběr elektřiny lidé nemusí platit majlant. Nejvíce se dá ušetřit na osvětlení nebo spotřebičích, říká finanční expert

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2021

České domácnosti letos i v příštím roce dle odhadů ekonomů potrápí ceny energií. Mnoho rodin se snaží za odběr elektřiny ušetřit všemožnými způsoby - méně svítí, spotřebiče využívají na minimum a občas i ty vypnuté přímo vypojují ze zásuvky. To ale podle ekonoma má na útratu za elektřinu minimální vliv. "Určitě bych to nepřeceňoval, ten odběr je minimální," řekl pro ŽivotvČesku.cz finanční expert Štěpán Křeček a poradil, jak lze na elektrické energii skutečně efektivně šetřit.

Vzhledem k rostoucím cenám energií se české domácnosti snaží více než kdy dřív přemýšlet nad tím, jak ušetřit a zároveň si zachovat životní úroveň, na kterou jsou zvyklí. Leckdo se s nadějí uchýlí k tomu, že když zrovna nepoužívá elektrické spotřebiče, nejen, že je vypne, ale rovnou je kompletně odpojí od zdroje. Vypojení ze zásuvky přitom není krokem, který by měl lidem za elektřinu výrazně ušetřit.

"Pohotovostní režimy na různých zařízeních samozřejmě mají odběr elektrické energie, nicméně určitě bych to nepřeceňoval, ten odběr je minimální. Pro ultra šetřivé lidi se může vyplatit spotřebiče odpojit ze sítě, tam mají jistotu, že odběr je nulový, ale když se nechá televize vypnutá na dálkové ovládání, nebo když se vypne kávovar, tak odběr není příliš velký. Stand-by režimy jsou uzpůsobeny na to, aby byl odběr energie velice nízký," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Podle finančního experta existuje celá řada způsobů, jak za elektřinu ušetřit mnohem výrazněji než při odpojení spotřebičů od zdroje energie. Jde především o nákup těch, které nejsou energeticky tolik náročné, ale také o změnu životního stylu u lidí, kteří jsou více než ve dne zvyklí fungovat v noci. Do šetření se mohou zapojit i děti, pokud je k tomu rodiče povedou.

"Na čem se dá dobře ušetřit, je výměna starých spotřebičů za nové, které jsou energeticky výrazně méně náročné. Vím, že to je knížecí rada, protože lidé, kteří mají problém s tím, aby vůbec zaplatili účet za elektřinu, těžko mají na to, aby si do domácnosti pořizovali nové přístroje. Každopádně když se rozhodnou vyměnit svůj starý přístroj, tak by měli myslet i na ten ukazatel spotřeby a pořizovat úspornější spotřebiče," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, proč se nákup nových spotřebičů z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí.

I nové žárovky jsou dražší než starší typy, ale rozpočtu mohou znatelně ulevit. "Výrazně se dá ušetřit na osvětlení, protože ty staré typy žárovek, které více topí, než svítí, mají opravdu vysoké odběry. Moderní LED zářivky mají sice vyšší pořizovací cenu, ale velice dlouhou životnost a výrazně menší odběr energie," upřesnil ekonom pro ŽivotvČesku.cz, na čem se dá značně šetřit. Pro mladé lidi a děti má pak radu týkající se životního stylu.

"Mnozí lidé dnes hodně ponocují, mladá generace začíná žít více v noci než přes den, dlouze vyspávají a pak žijí dlouho do noci. To je samozřejmě styl života, který je na energie výrazně náročnější. Proto stále měníme čas, hlavním důvodem té změny času je úspora energie. Když fungujeme, dokud je světlo, tak máme menší spotřebu energií. Mladá generace má plno řečí o tom, jak by se mělo žít ekologicky, ale musím podotknout, že je to právě tato generace, která je výrazně závislejší na různých elektronických zařízeních oproti starší generaci. Jestliže dřív bylo běžné, že si děti šly po vyučování zahrát fotbal a dnes místo toho hrají počítačové hry, tak to samozřejmě také zvyšuje odběr elektrické energie," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.