Žádné shlukování, desinfekce a rozestupy, takhle musí žáci na základní škole fungovat

Ministr školství Robert Plaga
Ministr školství Robert Plaga
Foto: Se svolením Vlády ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2020

Základní školy musí s návratem žáků zajistit, aby se při příchodu do školy neshlukovali na jednom místě. Kabinet vlády ve čtvrtek informoval, že po přerušení výuky kvůli nemoci COVID-19 od 11. května umožní návrat do školy deváťákům, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky.

Žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy, nasadit je budou muset při společných úkolech či při pohybu po škole, řekl dnes novinářům ministr školství Robert Plaga.

Plaga zdůraznil, že návrat deváťáků bude dobrovolný a žáci se budou moci scházet na konzultacích do 15 lidí.

Docházka není povinná

"Nikdo nenutí žáky, aby se do 30. června vraceli k povinné školní docházce," řekl Plaga. Školy by podle příručky, zpracované úřady a epidemiology, měly dostat volnost v tom, jak zabezpečí stravování žáků podle vlastních podmínek. Příručku obdrží v pondělí do datových schránek, uvedl k věci Plaga.

Školy podle něj musí zabránit "zašpuntování" dětí před svou budovou před vyučováním. "Jde to zabezpečit různými způsoby, některé školy mají například víc vchodů," uvedl ministr. "Jde o to, aby různými nástroji se zabezpečilo, aby se neshlukla celá kohorta žáků před vyučováním," dodal s tím, že žáci si budou muset očistit ruce po přezutí, při dalším pohybu po budově pak dodržovat dostatečné rozestupy. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.